Integrating blockchain technology into maritime logistics companies
Blok zincir teknolojisinin denizyolu lojistik şirketlerine entegre edilmesi
  1. Tez No: 756100
  2. Yazar: BURAK ARİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Denizcilik, Ulaşım, Information and Records Management, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İş hayatında hızlanan teknolojik gelişmelerle birlikte şirketler çalışma biçimlerini geliştirmek için fırsatlar aramaktadır. Deniz lojistiği sektöründe, bu tür teknolojilerin yaygınlaştırılması, diğer küresel şirketlerle rekabet edebilmek için avantajlar yaratabilir. Bu araştırmada blok zincir teknolojisinin değer kattığı organizasyonel, çevresel ve teknolojik olmak üzere 9 boyut bir araya getirilmiştir. Bu boyutlardan hareketle blok zincir teknolojisinin adaptasyonunda dikkate alınması gereken 35 faktör sıralanmıştır. Toplam Yorumlayıcı Yapısal Modelleme yöntemi kullanılarak bu faktörler ve birbirleriyle olan bağımlılıkları değerlendirilmiştir. Yöntem aynı zamanda denizcilik lojistiği şirketlerine bu yeni teknolojinin sıfırdan entegrasyonu sırasında bir yol haritası oluşturma konusunda rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
With the accelerated technological developments in business life, companies are seeking opportunities to improve their way of working. In maritime logistics sector, deployment of such technologies can create advantages in order to compete with other global companies. In this research, 9 dimensions -such as organizational, environmental and technological- in which Blockchain technology adds value has been gathered. Based on these dimensions, 35 factors which needs to be considered in the adaptation of Blockchain technology has been listed. Using Total Interpretive Structural Modelling method, these factors and their dependency with each other has been evaluated. Method can also guide the maritime logistics companies in building up a road map during integration of this new technology from scratch.