Ailenin sosyoekonomik düzeyinin çocuğun akademik başarısı ve uzaktan eğitime etkisi: Diyarbakır Çınar örneği
The effect of the family's socioeconomic level on the child's academic success and distance education: The case of Diyarbakır Çınar
  1. Tez No: 756119
  2. Yazar: TUBA DİNDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında ailenin sosyoekonomik düzeyinin çocuğun akademik başarısı ve uzaktan eğitime etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Öncelikli olarak tarihsel süreç içerisinde eğitim kavramı ele alınarak kavramla ilgili bileşenlere yer verilmiş olup eğitim uygulamalarının Türkiye'deki yansımaları incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmı Diyarbakır İli Çınar ilçesinde yürütülmüş olup nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Çınar ilçesinde, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yıl sonunda yapılan Liseye Geçiş Sistemi sınavına giren öğrencilerin velileri belirlemiştir. Örneklemi ise çalışmanın esas amacına uygun olarak LGS sınav puan sıralamasında ilk 25 ve son 25'te yer alan öğrencilerin velileri oluşturmuştur. Veri toplama kısmında ailenin sosyoekonomik düzeyini ve öğrencinin uzaktan eğitime katılımını ölçen sorulardan oluşan anket tekniği kullanılmıştır. Genel anlamda tez, ailenin sosyoekonomik düzeyinin çocuğun akademik başarısı ve uzaktan eğitime katılımını etkilediği düşüncesi odak alınarak oluşturulmuştur. Bu çerçevede akademik başarıyı etkileyen etmenler incelenmiş olup bu etmenler ile ailenin sosyoekonomik düzeyi arasındaki ilişki yapılan çalışmalarla desteklenerek ortaya konmaya çalışılmıştır. Pandemi nedeniyle zaruri hale gelen uzaktan eğitime katılımda etkisinin belirgin olarak hissedildiği sosyoekonomik şartların, öğrencilerin eğitim hayatlarının temel belirleyicisi olan sınavlardaki başarısına ne derece tezahür ettiği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reveal the relationship between the socio-economic level of the family, the academic success of the child and his participation in distance education. First of all, the concept of education in the historical process has been discussed and the components related to the concept have been included, and the reflection of educational practices in Turkey has been examined. The application part of the study was carried out in Çınar District of Diyarbakır Province and the quantitative research method was used. The universe of the study was determined by the parents of the students who took the High School Entrance Exam held at the end of the 2020-2021 academic year. As a sample, in accordance with the main purpose of the study, the parents of the students who were in the first 25 and the last 25 in the ranking of scores were formed. In general, the thesis was created by focusing on the idea that the socio-economic level of the family affects the academic success of the child and his participation in distance education. In this context, the factors affecting academic achievement were examined and the relationship between the socio-economic level of the family was supported by studies and tried to be revealed. It has been tried to determine to what extent the socio-economic conditions, the effect of which is clearly felt in participation in distance education, which has become indispensable due to the pandemic, manifests itself in the success of the students in the exams, which are the main determinants of their education life.