Adölesan sprinterlerde akuatik kuvvet antrenmanlarının ivmelenme ve sürat performansına etkisi
The effect of aquatic strength training on acceleration and speed performance in adolescent sprinters
  1. Tez No: 756127
  2. Yazar: MUSTAFA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma adölesan sprinterlerde akuatik kuvvet antrenmanlarının ivmelenme ve sürat performansına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin/Tarsus ilçesinde yaşayan, ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanan adölesan sprinterler oluşturmaktadır. Araştırmada 7'si erkek ve 6'sı kadın olmak üzere toplam 13 adölesan sporcuya 6 hafta süreli haftada 3 gün akuatik kuvvet antrenman yaptırılmıştır. Veri toplanmasında, elektronik baskül ve boy ölçer ile İzokinetik Cybex dinamometre kuvvet Ölçüm Cihazı ve Elektronik Kronometre sprint süratleri ölçülmüştür. Verilerin normal dağılması sebebiyle erkek ve kadın sporcuların farklılıklarını belirlemek için bağımsız t-testi ve akuatik antrenmanın etkisininde belirlenmesi için erkek ve kadın grubuna eşleştirilmiş t-testi analizleri uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları hem ön test hemde son test sırasında cinsiyete bağlı 60°/sn sağ omuz fleksiyonu hariç tüm fiziksel özellikler ile sürat ve kuvvet parametrelerinde anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Kadın sprinterlerde 6 hafta akuatik antrenman sonrasında 100 metre ortalama sürat ve 60°/sn sağ diz fleksiyonunda anlamlı artışlar gözlenirken erkeklerde sadece 60°/sn sol diz ekstansiyonu ve fleksiyonunda anlamlı artışlargözlenmiştir. Sonuç olarak, erkek ve kadın adölesan sprinterler arasında anlamlı farklılıkların olması en basitçe seksüel dimorfizmle açıklanabilir. Akuatik antrenman sonucunda sadece kadınların sürat performansındaki anlamlı değişimin olması kadınların kendi maksimum potansiyellerine yeterince ulaşmadığı için rezerv kapasitelerinin büyük olması ve 6 haftalık toplam antrenman süresinin sınırlı olmasından kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of aquatic strength training on acceleration and speed performance in adolescent sprinters. The sample of the research consists of sprinters living in Mersin/Tarsus district and preparing for national and international competitions. In the study, a total of 13 adolescent athletes, 7 male and 6 female, were given aquatic strength training 3 days a week for 6 weeks. In data collection, electronic scales and height meters, Isokinetic Cybex dynamometer force measurement device and Electronic Stopwatch sprint speeds were measured. Independent t-test was used to determine the differences between male and female athletes due to the normal distribution of the data, and paired t-test analyzes were applied to the male and female groups to determine the effect of aquatic training. The results of this study show that there are significant differences in all physical characteristics, speed and strength parameters, except for the gender-related 60°/sec right shoulder flexion during both the pretest and posttest. After 6 weeks of aquatic training in female sprinters, significant increases were observed in 100 meters average speed and 60°/sec right knee flexion, while significant increases were observed in only 60°/sec left knee extension and flexion in males. In conclusion, the significant differences between male and female adolescent sprinters can most simply be explained by sexual dimorphism. The significant change in the speed performance of only women as a result of aquatic training may be due to the fact that women do not reach their maximum potential sufficiently, their reserve capacities are large and the training period is limited to 6 weeks.