COVID-19 pandemisi sürecinde çalışma modeli değişen çalışanların iş-aile ve aile-iş çatışması düzeylerinin işe tutkunluklarına etkileri
The effects of work-family and family-work conflict levels on work engagement of employees whose work model has changed during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 756126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ÖZ AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
COVID-19 pandemisi sağlıktan ekonomiye, eğitimden sosyal hayata birçok alanda değişimleri ve dönüşümleri beraberinde getirmiştir. Çalışma hayatı da söz konusu değişim ve dönüşümlerden etkilenmiş, daha önceleri sınırlı sayıdaki işletme tarafından uygulanan esnek çalıma gibi alternatif çalışma modelleri yaygınlaşmaya başlamış, pandemi ile birçok çalışan uzaktan çalışma imkânını elde etmiştir. Gelinen noktada özellikle mekân-esnek çalışma olanağının tanınması çalışanlar için önemli bir iş tercih kriteri haline gelmiştir. Bu çalışma ile COVID-19 pandemisi nedeniyle çalışma mekânında değişiklik yaşayan çalışanların deneyimledikleri iş-aile ve aile-iş çatışmalarının işe tutkunlukları üzerine etkisi araştırılmaktır. Bu kapsamda; esnek çalışma, uzaktan çalışma, iş-aile ve aile-iş çatışmaları ile işe tutkunluk kavramları üzerine literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca anket uygulamasını içeren bir araştırma yürütülmüş; 270 katılımcıya ulaşılmıştır. COVID-19 pandemisi sürecinde mekân-esnek çalışmaya geçiş yapan 185 katılımcı, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has brought about changes and transformations in many areas from health to economy, from education to social life. Working life has also been affected by these changes and transformations, alternative working models such as flexible working, which were previously applied by a limited number of businesses, have started to become widespread, and many employees have had the opportunity to work remotely with the pandemic. At this point, the recognition of space-flexible working opportunities has become a vital job preference criterion for employees. The purpose of this study is to examine the impact of work-family and family-work conflicts on the job engagement of employees whose work models have altered during the COVID-19 pandemic. In this context, a literature review was conducted on the concepts of flexible working, remote working, work-family, and family-work conflicts and work engagement. In addition, research was conducted that involved the use of a questionnaire; a total of 270 people participated in the research. The research sample consists of 185 persons who shifted their employment models during the COVID-19 epidemic.