Şanlıurfa ilindeki marketlerde satılan dondurulmuş ve konserve balık ve balık ürünlerinde biyojen amin düzeylerinin araştırılması
Investigation of biogenic amine levels in frozen and canned fish and fishery products sold in markets of Şanlıurfa province
- Tez No: 756130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED YAŞAR DÖRTBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ili merkez ilçelerindeki marketlerde satılan konserve olmak üzere dört balık türündeki biyojen amin düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Örneklerdeki biyojen amin düzeylerinin araştırılması için Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Anabilim Bölüm laboratuvarları kullanılmıştır. Dört balık türü (Thunnus thynnus, Scomber scombrus, Merlangius merlangus ve Sardina pilchardus) için heptilamin, putresin, kadaverin, histamin, tiramin ve spermidin biyojen amin analizleri yapıldı. Bununla birlikte, dört balık türünde heptilamin, kadaverin ve tiramin bijojen aminleri olduğu saptandı. Varlığı tespit edilen biyojen aminlerinin türler arasındaki farklılığı tespit için tek yönlü varyans analizi kullanıldı. ANOVA neticesinde biyojen aminler açısından balık türleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir farkın bulunmadığı görülmüştür (p>0.05). Sonuç olarak, Şanlıurfa merkez ilçelerindeki marketlerden toplanan konserve balıklarda biyojen aminlerinin sardalya dışında diğer balık türleri için aynı düzeyde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ıt is aimed to determine biogenic amine levels in four fish species sold in the supermarkets in the central towns of Şanlıurfa province as canned. The laboratories of zootechnics deparment of Agricultural Faculty are used to search biogenic amine levels in the samples. For four fish species (Thunnus thynnus, Scomber scombrus, Merlangius merlangus and Sardina pilchardus) analysis of putrescine, cadaverine, histamine, tyramine, spermidine biogenic amines have been carried out for these four fish species. However, heptilamine, cadaverine and tyramine biogenic amines have been detected in these four fish species. One-way analysis of variance has been conducted to determine the discrapancies of the detected biogenic amines in the species. As a result of ANOVA, it is seen that there is no a meaningful statistical difference in the fish species with the regards to biogenic amines (p˃0.05). as a result, it is observed that biogenic amines are at the same level for fish species of the canned fish taken from the supermarkets in the central towns of Şanlıurfa province.