Kayırmacılık algısının örgütsel sapma davranışına etkisinde özgüvenin düzenleyici rolü
Regulatory role of confidence in the effect of preference perception on organizational deviation behavior
  1. Tez No: 756149
  2. Yazar: İREM YETİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KULA ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı kayırmacılık algısının örgütsel sapma davranışına etkisinde özgüvenin düzenleyici rolü etkisini incelemektir. Kayırmacılığın örgütsel sapma davranışına etkisinde özgüvenin düzenleyici rolünü ortaya koymak amacıyla 413 kişiyi kapsayan bir araştırma sonucu elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda kayırmacılık algısının sapma davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir yordayıcı etkisi olduğu belirlenmiştir. Kayırmacılık algılarının sapma davranışları üzerindeki etkisinde, kişilerin özgüven düzeyleri arttıkça kayırmacılık algılarının sapma davranışları üzerindeki etkisinin de artacağı sonucuna ulaşılmıştır. Kayırmacılık kavramı, örgütsel sapma ve özgüven ile ilgili sorulara verilen cevaplarda yaş, eğitim düzeyi, kurumda çalışma süresine göre bazı farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moderator role of self-confidence in the effect of favoritism perception on organizational deviation behavior. In order to reveal the moderator role of self-confidence in the effect of favoritism on organizational deviation behavior, the findings obtained as a result of a research involving 413 people were revealed. In line with the findings obtained as a result of the analyzes, it was determined that the perception of favoritism had a positive and significant predictive effect on the deviant behavior. It has been concluded that the effect of favoritism perceptions on deviant behaviors will increase as the self-confidence levels of individuals increase. It has been determined that there are some differences in the answers given to the questions about the concept of favoritism, organizational deviation and self-confidence, according to age, education level, and working time in the institution.