Young L2 learners' interlanguage pragmatic development in a CLIL context
İlkokul öğrencilerinin edimbilimsel yeteneklerinin CLIL ortamında gelişimi
  1. Tez No: 756156
  2. Yazar: SÜMEYYE ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, CLIL ortamındaki ilkokul öğrencilerinin edim bilim gelişimini ve CLIL ortamının bu gelişimine olan etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, CLIL programı içinde bulunan ilkokul kademesindeki öğrencilerinin başvurdukları rica, özür dileme ve iltifat yanıtı stratejilerindeki farklara odaklanılmıştır. Çalışmaya bir özel okulun 1., 2., 3., ve 4. sınıf kademesinden 144 öğrencisi katılmıştır. Söz eylem stratejileri Sözlü Söylem Tamamlama Testi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler ilgi kodlama şemasına göre analiz edilmiştir ve katılımcı cevaplarının toplam yüzdesi alınmıştır. Bulgular sonucu küçük yaş grubu öğrencilerin sınırlı bir strateji kullandığı, öte yandan büyük yaş grubu öğrencilerin daha çeşitleri stratejilere başvurduğu ve dil bilgisi açısından daha karmaşık yapılar ürettiği bulunmuştur. CLIL öğrencilerinin edimdilbilimsel alanında gelişim gösterdiği halde, sosyoedimbilimsel alanında bir gelişmeye rastlanmamıştır. Veriler CLIL programının öğrencilerin edimdilbilimsel yeteneklerinin gelişiminde olumlu bir etki olduğu raporlamıştır. Fakat, CLIL ortamının sosyoedimbilimsel gelişimi üzerindeki etkisi adına bir bulguya ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study attempted to investigate development of young L2 learners' pragmatic competence in a CLIL context and to explore what extent CLIL education help them acquire pragmatic knowledge. In this regard, the current research focuses on differences among four groups of primary school (1st grade to 4th grade) conducting a CLIL program in terms of their employment of requests, apologies, and compliment responses. 144 young EFL students attending 1st, 2nd, 3rd and 4th grade at a private primary school participated in this an exploratory cross-sectional study. Oral Discourse Completion Task (DCT) was employed to elicit requests, apologies and compliment responses. The obtained data were analyzed according to relevant coding scheme and the total frequency and percentage of participants' strategies in requesting, apologizing, and responding a compliment were calculated. Overall findings revealed that younger learners used limited variation of realization strategies whereas older learners employed more varied realization strategies and produced more grammatically complex utterances. Despite the clear evidence of young CLIL learners' pragmalinguistic development, they failed to display sensitivity to the social power of addressee. The current research reported the positive impact of a CLIL setting on learners' pragmalinguistic competence. However, findings seemed that a CLIL context might not be necessarily effective on students' sociopramatic development.