Danışan ile iletişim danışmanı arasındaki ilişki
Relationship between the communication consultant and its client
- Tez No: 756158
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde kurumlar hedef kitleleriyle kurdukları iletişimde çok daha hassas davranmakta ve mesajlarının gerçek anlamıyla hedef kitlelerine ulaşabilmesini sağlamak için de pazarlama iletişimi çalışmalarında üçüncü parti olarak adlandırılan birçok şirketten destek almaktadır. Bu destekler arasında iletişim danışmanlığı hizmeti sunan danışmanlar da bulunmaktadır. Bu süreçte danışan konumunda olan, kurumların pazarlama iletişimine ve kurumsal iletişimine yön veren kişilerle iletişim danışmanı arasında bir ilişki vardır. Bu ilişkinin nasıl olduğu, nelere dikkat edildiği ve nasıl şekillendiği tez çalışmasında aydınlatılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, danışmanlık kavramı ve danışmanlık kavramının özellikleri literatürdeki çalışmalar birlikte incelenmiştir. İkinci bölümde, iletişim danışmanı kavramı ve iletişim danışmanının kim olduğundan detaylıca bahsedilmiştir. İletişim danışmanına ihtiyaç duyulan konu başlıkları, hizmet alanları, iletişim danışmanlarının özellikleri, iletişim danışmanının iş yapma süreçleri ve modellerine de yer verilmiştir. Bu bölüm için son olarak iletişim danışmanının sınırlıkları ve sorunlarının üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, İletişim Danışmanlığı Derneği üyesi şirketlerin hizmet verdiği markalarda görevli danışan konumundaki kişilerle iletişime geçilerek anket yardımıyla iletişim danışmanıyla ilgili paylaştıkları düşüncelere ve analizlere yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise araştırmada elde edilen bulgular dikkate alınarak genel değerlendirilmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Institutions are much more sensitive in their communication with their target audience. For this reason, it receives support from many companies as a third party in its marketing communication activities in order to ensure that its messages can reach their target audiences in real terms. Consultants providing communication consultancy services are also among these supports. There is a relationship between the communication consultant and the responsible persons who are in the position of the marketing communication and corporate communication of the institutions. In this thesis, it has been tried to illuminate how this relationship is emphasized, what is considered in the relationship and how the relationship is shaped. In the first part, the concept of consultancy and the characteristics of consultancy are examined together with the studies in the literature. In the second part, the concept of communication consultant and who the communication consultant is are discussed in detail. The topics that need a communication consultant, service areas, characteristics of communication consultants, business processes and models of communication consultants are also included. For this section, the limitations and problems of the communication consultant are also discussed. The opinions and analyzes shared by the participants in the sample about the communication consultant are given in the third section. In the conclusion part, general evaluations are presented, taking into account the findings obtained in the research.