Bodily surveillance in medicalized cyberspace: Case of online-dieting
Tıbbileşen siber alanda bedensel gözetim: Çevrimiçi diyet olgusu
- Tez No: 733564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Health, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde gözetim, sağlık ve teknoloji kavramları iç içe geçmiş durumdadır ve bu kavramlar“çevrimiçi diyet”gibi yeni bir fenomenin oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Çevrimiçi diyet fenomeni, bu kavramların nasıl bir arada var olduğunun önemli bir göstergesidir ve bu nedenle bu kavramlar birlikte çalışılmalıdır. Bu tez“Çevrimiçi diyet süreçlerinde ve özellikle çevrimiçi diyetisyen ve danışan arasındaki ilişkide gözetim nasıl çalışır?”sorusunu yanıtlandırmayı amaçlamaktadır. Çevrimiçi diyette gözetim kavramınının nasıl işlediğini anlamak için önce“Çevrimiçi diyet nasıl çalışır?”,“Çevrimiçi diyette gözetimin rolü nedir?”ve“Diyetisyen/danışman ilişkisi bağlamında gözetim mekanizmaları nasıl çalışır?”sorularından yola çıkılmıştır. Bu araştırmanın teorik arka planı ise“protez gözetimi”kavramıyla şekillenmiştir (Rich & Miah, 2008). Bu kavramın yanı sıra Rich ve Miah'ın (2008) tıbbileştirilmiş siber-alan ve sağlığın sanal yönetimi üzerine yaptıkları çalışma, çevrimiçi diyetin bağlamsallaştırılması açısından önemlidir. Araştırma sorularını cevaplamak için bu çalışmada iki yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmanın ana yöntemi, beş çevrimiçi diyetisyen ve onların üçer danışanı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerdir. Buna ek olarak, çevrimiçi diyetin ne olduğunu ve nasıl işlediğini daha iyi anlamak için üç çevrimiçi diyetisyenin Instagram sayfalarından çekilen içerikler MAXQDA kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, the concepts of surveillance, health, and technology are intertwined, and they contribute to the emergence of a new phenomenon called“online dieting”. The online dieting phenomenon is an important indicator of how these concepts coexist and therefore should be studied together. My research question is“How does surveillance work in the processes of online dieting and especially in the relationship between the online dietician and the counselee?”I am interested in locating the concept of surveillance in online dieting. To do so, I first ask“How does online dieting work?”,“What is the role of surveillance in online dieting?”, and“How do surveillance mechanisms work in the context of dietician/counselee relationship?”The theoretical background of this research was shaped by the concept of“prosthetic surveillance”(Rich & Miah, 2008). Besides this concept, Rich and Miah's (2008) study on the medicalized cyberspace and the virtual governance of health is important in terms of contextualizing online dieting. To answer my research questions, two methods are used in this study. The major method of this study is semi-structured in-depth interviews with five online dieticians and three counselees of each dietician. As a supplementary method, I did some qualitative analysis using MAXQDA on the Instagram posts I collected from three popular online dieticians to better understand what online dieting is.