Impact of COVID-19 pandemic on consumers' hedonic motivations in online shopping behavior
COVID-19 pandemisinin tüketici davranışlarına etkisi: Hedonik motivasyona dayalı bir e-ticaret araştırması
  1. Tez No: 756161
  2. Yazar: GÖZDE YÜKSEL DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRAY ÖRNEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Mart 2020'de ülkemizde Covid-19'un yayılmasıyla ilk kez karşılaşılan kısıtlamalar ve sonrasındaki yeni normal dönemde tüketicinin online alışveriş davranışlarındaki değişiklikleri hedonik motivasyonlara göre incelemekte ve etkisini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Kaçış, Eğlence, Merak, Sosyalleşme, Rol Alışverişi içeren hedonik alışveriş motivasyonlarının etkisini belirlemektir. Covid-19 pandemisi ile tüketiciler, geleneksel kanallardan daha fazla online alışveriş kanallarını kullanma eğilimindedir. Bu da e-ticaretin dünyada zirveye ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Bu tezde, tüketicilerin kriz döneminde online alışveriş yaparken hangi hedonik motivasyonları kullandığı ve hangi motivasyonların kullanıcıların satın alma davranışlarını daha çok etkilediği ve bunun e-ticaret sektörüne etkisi tartışılmıştır. Bu nedenle e-ticaret, Covid-19, Hedonik Motivasyon, online satın alma davranışı gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca e-ticaretin Türkiye ve dünyadaki covid öncesi ve covid sonrası durumu da listelenmiştir. Bu tez, Covid-19 pandemisinin tüketicilerin çevrimiçi satın alma davranışındaki hedonik motivasyonları üzerindeki etkisini incelemekte ve tüketicilerin e-ticarete yaklaşımını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the changes in the online shopping behavior of the consumer during the restrictions encountered for the first time with the spread of Covid-19 in our country in March 2020 and in the new normal period afterwards, according to hedonic motivations and reveals its effect on the e-commerce sector. For this purpose, the objective of this study is to determine the influence of hedonic shopping motivations comprising Escape, Entertainment, Curiosity, Socialize, and Role Shopping. With Covid-19 pandemic, consumer tend to use online channels more than traditional ones. Thus, e-commerce in the world peaks. Which hedonic motivations of consumers using during online shopping in the crisis period and which motivations affects more, and its effect on the e-commerce sector are discussed. For this reason, keywords such as e-commerce, Covid-19, Hedonic Motivation, online shopping behavior have been defined. In addition, the pre-covid and post-covid status of e-commerce in Turkey and the world are also listed. This thesis examines the impact of Covid-19 pandemic on consumers' hedonic motivations in online purchasing behavior and discusses the consumers' approach to e-commerce.