WEB 2.0 araçlarının 9. sınıf öğrencilerinin hücre zarından madde geçişleri konusundaki akademik başarıları üzerine etkisi
The effects of WEB 2.0 tools on the academic achievement of 9th grade students in substance transition through cell membrane
  1. Tez No: 756166
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Web 2.0 araçlarının 9. sınıf öğrencilerin hücre zarından madde geçişleri konusundaki akademik başarıları üzerinde etkisini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 öğretim yılında 9. sınıfta öğrenim gören 78 lise öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma çoklu yöntem kullanılarak yürütülmüştür. Nicel veriler başarı testi ile nitel verileri görüş formuyla elde edilmiştir. Uygulama sürecinde Web 2.0 araçları (Quizizz, Go Animate, Kahoot, Quizlet, Emaze, Plickers, Slido, Word Art, Wordwall, Bubbl ve Creately) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın uygulaması dört haftadan (8 ders saati) oluşmaktadır. Hücre Zarı Madde Geçişleri testi gruplara öğretim yapılmadan önce ön test ve öğretim yapıldıktan sonra son test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonucuna göre; akademik başarı açısından geleneksel öğretim ve Web 2.0 araçları kullanılarak derslerin işlendiği öğrencilerin lehine anlamı bir farklılık olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları Web 2.0 araçlarının öğrencilerin başarısını artırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca çalışmaya katılan öğrenciler Web 2.0 araçlarının derste kullanımının öğrenilen bilginin kalıcılığını ve etkili öğrenmeyi sağladığını, öğrenmeyi kolaylaştırmada ve teknolojik beceriler kazandırmada etkili olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin Web 2.0 araçlarının derste kullanımına yönelik olumsuz yönlerini ise süreçte teknik problemlerin oluşması ve yaşanması ile teknolojiyi kullanmadaki yetersizlikleri olarak ifade ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Web 2.0 tools on 9th grade students' conceptual understanding of substance passage through the cell membrane. The study group of the research consisted of 78 high school students studying in the 9th grade in the 2021-2022 academic year. The research was conducted using multiple methods. Quantitative data were obtained by achievement test and qualitative data were obtained by opinion form. Web 2.0 tools (Quizizz, Go Animate, Kahoot, Quizlet, Emaze, Plickers, Slido, Word Art, Wordwall, Bubbl and Creately) were used during the application process. The qualitative data of the research were analyzed using content analysis. The implementation of the research period consists of four weeks (8 class hours). Cell Membrane Substance Transitions test was applied as a pre-test before teaching the groups and as a post-test after teaching. According to the application result; In terms of academic success, it has been seen that there is a significant difference in favor of the students who are taught by using traditional teaching and Web 2.0 tools. The results of the research revealed that Web 2.0 tools increased the success of the students. As a result of the content analysis of qualitative data; The students who participated in the study stated that the use of Web 2.0 tools in the course ensures the permanence of the learned information and effective learning, and is effective in facilitating learning and gaining technological skills. It was observed that the students expressed the negative aspects of the use of Web 2.0 tools in the course as the occurrence and experience of technical problems in the process and their inadequacy in using technology.