Ortaöğretim 12.sınıf kimya ders kitabındaki ünite hazırlık ve değerlendirme sorularının kapsam geçerliği ve Bloom Taksonomisi'ne göre analizi
Analysis of unit preparation and evaluation questions in secondary school 12th grade chemistry textbook according to content vaidity and Bloom's Taxonomies
  1. Tez No: 756168
  2. Yazar: DUYGU AKDEMİR SIHAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı 2018 MEB Öğretim Programı 12.Sınıf Kimya dersi kazanımları ve kimya ders kitabındaki ünite hazırlık ve değerlendirme çalışmaları sorularının Bloom Taksonomisi bilişsel öğrenme alanına göre incelenmesi, ünite kazanımları ve ders kitabındaki ünite değerlendirme çalışmalarının kapsam geçerliliğini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Ders kitabında 11 ünite hazırlık soruları, 128 ünite değerlendirme çalışmaları olmak üzere toplamda 139 soru araştırmacı ve uzmanlardan görüşler alınarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda ders kitabında yer alan soruların daha çok Bloom Taksonomisi bilişsel öğrenme alanından temel beceriler düzeyinde (bilgi- kavrama- uygulama) yer aldığı görülmektedir. Kapsam geçerliliği hesaplamasında Lawshe tekniği kullanılarak ders kitabının kapsam geçerlik indeksi 0,54 olarak hesaplanmıştır. Bu indeks sonucu anlamlılık düzeyine göre kapsam geçerlik indeksi 0,99 'dan küçük olduğu için kitapta yer alan incelenen soruların kapsam geçerliliğinin yeterli olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the 2018 MOE 12th Grade Chemistry Curriculum course outcomes and the unit preparation and evaluation questions in the chemistry textbook according to the cognitive learning domain of Bloom's Taxonomy and to determine the content validity of the unit outcomes and the unit evaluation studies in the textbook. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in carrying out this research. In the course book, 11 units of preparatory questions and 128 units of evaluation studies, for a total of 139 questions were examined by taking the opinions of researchers and experts. As a result of the research, it is seen that the questions in the textbook are mostly at the level of basic skills (knowledge-comprehension-application) from the cognitive learning field of Bloom's Taxonomy. The content validity index of the textbook was calculated as 0.54 by using the Lawshe technique in the content validity calculation. Since the content validity index is less than 0.99 according to the significance level of this index result, it is seen that the content validity of the questions examined in the book is not sufficient.