Assessment of groundwater quality in the Gaza strip by using GIS
Gazze şeridinde yeraltı suyu kalitesinin CBS ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 756186
  2. Yazar: ABDULMUNEM TELFAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YETER GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışma, 2007'den 2015'e kadar Gazze Şeridi'ndeki yeraltı suyunun kalitesini değerlendirmek için dijital haritalar oluşturmak ve yayınlamak için CBS sistemlerini kullanmayı amaçladı. Çalışma, Gazze Şeridi'ndeki yeraltı suyunun tükenmeye ve kirliliğe maruz kaldığını ve yıldan yıla. Ayrıca CBS'nin suyu ve özelliklerini inceleme ve yeraltı suyunun genel durumunu değerlendirme yeteneğini de açıkladı. Nüfus artışı ile kirlilik hacmindeki sürekli artış arasında ve kimyasallarla su kirliliği (nitratlar - sodyum -klorür - potasyum - magnezyum - su sertliği - çözünmüş katılar - kalsiyum) ve hastalıklar (karaciğer - böbrekler) arasında güçlü bir ilişki bulundu. - gergin sistem). Çalışma ayrıca, içme suyunun kimyasal özelliklerinin, özellikle (nitratlar - klorürler - çözünmüş katılar) kirlilik seviyesinde, Dünya Sağlık Örgütü'nün su standartlarının belirlediğinin beş katından fazlasına ulaşan önemli bir artış gösterdi. Mevcut durum senaryosunun gelecekteki kimyasal elementlerin konsantrasyonu üzerindeki etkisini incelemek için on farklı kuyu seçildi. Bu senaryo, akiferdeki su seviyesi ile kimyasal elementlerin konsantrasyonu arasında bir ilişki olduğunu ve bu nedenle Gazze Şeridi'nin güney bölgelerindeki konsantrasyon oranlarının kuzey bölgelerinden daha yüksek olduğunu göstermektedir. 2025 ile 2055 arasındaki stres dönemleri ile MT3DMS kodu kullanılarak şeritteki nüfus artış hızına ve 2016 ile 2021 arasındaki kimyasal element konsantrasyonlarına bağlı olarak önümüzdeki 35 yıl boyunca kimyasal element konsantrasyonları tahmin edilmiştir. Bunun için geçiş modeli çalıştırılmıştır. Mevcut durum olarak senaryo ve dolayısıyla sonuç, kimyasal elementlerle yeraltı suyu kirliliğinin önemli düzeyde artmasıydı.
Özet (Çeviri)
The study aimed to use GIS systems to create and publish digital maps to assess the quality of groundwater in the Gaza Strip from 2007 to 2015. It also explained the ability of GIS to study water and its characteristics and assess the general status of groundwater. A strong relationship was found between the increase in population and the steady increase in the volume of pollution and between water pollution with chemicals (nitrates - sodium -chloride - potassium - magnesium - water hardness - dissolved solids - calcium) and diseases (liver - kidneys - nervous system). The study also showed a significant increase in the level of pollution of the chemical properties of drinking water, especially (nitrates - chlorides - dissolved solids), which reached more than five times what was determined by the World Health Organization standards for water. Ten different wells were selected to study the impact of the current situation scenario on the concentration of chemical elements in the future. This scenario indicates that there is a relationship between the water level and the concentration of chemical elements in the aquifer, and therefore the concentration rates in the southern regions of the Gaza Strip are higher than in the northern regions. The concentrations of chemical elements were predicted during the next 35 years depending on the population growth rate in the strip and the concentrations of chemical elements from 2016 to 2021 using the MT3DMS code with stress periods from 2025 to 2055. The transit model was run for this scenario as the current situation, and thus the result was an increased significant levels of groundwater pollution with the chemical elements.