Flütistlerin ve flüt eğitimcilerinin genişletilmiş flüt tekniklerine ilişkin görüşleri
Opinions of flutists and flute educators on extended flute techniques
  1. Tez No: 756187
  2. Yazar: HASAN ALEMLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BİLGEHAN SONSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma flütistlerin ve flüt eğitimcilerinin genişletilmiş flüt tekniklerine ilişkin görüşlerini betimlemeyi amaçlayan nitel bir çalışmadır ve nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışmasına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu çeşitli kurumlarda görev alan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 16 katılımcıya uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda genişletilmiş flüt tekniklerini kullanarak eser bestelemiş 61 bestecinin 98 eserine, teknikleri çalışırken kullanılabilecek 21 ek kaynağa ulaşılmıştır ve bu kaynaklar listelenmiştir. Çalışmanın sonucunda katılımcıların derslerinde ve çalışmalarında yer verdiği genişletilmiş flüt tekniklerine, bu teknikleri öğretirken başvurdukları öğretim yöntemlerine ve teknikleri çalışmak isteyenlere sundukları önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative study aiming to describe the opinions of flutists and flute educators on extended flute techniques and was carried out in accordance with the case study, which is one of the qualitative research designs. The interview form prepared by the researcher was used as a data collection tool within the scope of the research. The interview form was applied to 16 participants who worked in various institutions and participated in the research voluntarily. As a result of the research, 98 works by 61 composers who composed works using extended flute techniques, and 21 additional sources that can be used while studying the techniques were reached and these sources are listed. As a result of the study, the expanded flute techniques that the participants used in their lessons and studies, the teaching methods they used while teaching these techniques and the suggestions they presented to those who want to study the techniques were included.