Meteorolojik değişimlerin TUSAGA aktif (CORS-TR) istasyonlarından elde edilen konum bilgileri üzerine etkisi
The effect of meteorological changes on location information obtained from TUSAGA aktif (CORS-TR) stations
  1. Tez No: 756217
  2. Yazar: ALPARSLAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
2006 yılında TÜBİTAK'ın proje desteği ile başlayan 2009 yılında tamamlanan TUSAGA-Aktif sistemi gerçek zamanlı, anlık nokta konumunu belirlemek için geliştirilen sistemdir. Sistemin Kontrol merkezi, sürekli gözlem yapan istasyonlardan gelen 1 saniyelik verileri 24 saat ilkesine göre depolamaktadır. Bu veriler ağ hesapları ve düzeltmeler ile birlikte değerlendirilerek konum bilgileri gerçek zamanlı olarak cm mertebesinde hesaplanmaktadır. Bu tezde, Meteorolojik değişimlerin TUSAGA-Aktif (CORS-TR) İstasyonlarının konum bilgileri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaç için TUSAGA Aktif (CORS TR) sisteminin faaliyete başladığı 2009 yılından 2020 yılına kadar geçen sürede istasyon yer değişikliği yapılmayan KURU, SINP, BOYT, CORU, CANK, CMLD, KRBK, KSTM istasyonları seçilmiştir. KSTM istasyonuna ait 2016-2020 yıllarını kapsayan Kastamonu ili mevsim normal değerleri sıcaklık ve yağış miktarı yönünden irdelenmiştir. Bu değerler en az, en fazla ve ortalama değer kriterine göre Meteoroloji Genel Müdürlüğü MEVBIS verileri kullanılarak belirlenmiştir. Hesaplamalar için İstasyon noktalarının 2016-2020 yılları arasındaki 5 yıl 12 aylık ve her ayın 11. ve 20. günlerine ait onar günlük IGS standartlarındaki RINEX verileri kullanılmıştır. Tüm hesaplamalar Leica Geo Office v8.x ile yapılmıştır. KSTM istasyonu bilinmeyen olarak alınmış diğer istasyon noktalarına dayalı olarak dengelenmiştir. KSTM istasyonuna ait hız vektörü hesaplamaları yapılmış ve ITRF96 2005.00 Epoğundaki koordinatları hesaplanmıştır. Hesaplanan koordinatlar TUSAGA-Aktif İstasyonlarının aynı epoktaki güncel koordinatları ile karşılaştırılarak yıllık, aylık, sıcaklık, yağış ve mevsimsel parametrelerine bağlı olarak ayrı ayrı kategorilerde incelenmiştir. Yapılan analizlerde tüm ölçülerin uyuşumlu olduğu istatistik yöntemle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
TUSAGA-Active system, which started with the project support of TUBITAK in 2006 and was completed in 2009, is a system developed to determine real-time instantaneous point positioning. The control center of the system stores the 1-second data coming from the stations that make continuous observations according to the 24-hour principle. These data are evaluated together with network calculations and corrections, and location information is calculated in cm order in real time. In this thesis, the effects of meteorological changes on the location information of TUSAGA-Active (CORS-TR) Stations were investigated. For this purpose, KURU, SINP, BOYT, CORU, CANK, CMLD, KRBK, KSTM stations, which did not change their station location from 2009, when CORS TR system started to operate, until 2020, were selected. Seasonal normal values of Kastamonu province covering the years 2016-2020 of the KSTM station were examined in terms of temperature and precipitation. These values were determined using the MEVBIS data of the General Directorate of Meteorology according to the minimum, maximum and average value criteria. For the calculations, RINEX data in IGS standards for 5 years, 12 months and ten days of the 11th and 20th of each month between the years 2016-2020 of the station points were used. All calculations were performed by using Leica Geo Office v8.x. The KSTM station was taken as unknown and adjusted based on other station points. The velocity estimation calculations of the KSTM station were made and its coordinates in the ITRF96 2005.00 epoch were calculated. The calculated coordinates were compared with the current ones of the TUSAGA-Active Stations in the same epoch and examined in separate categories depending on the annual, monthly, temperature, precipitation and seasonal parameters. In the analyzes made, it was tested with the statistical method that all the measurements were compatible