Çağdaş ve geleneksel maliyet yöntemlerinin irdelenmesi ve bir araştırma
Examination of contemporary and traditional cost methods and a research
  1. Tez No: 756216
  2. Yazar: ELHAMA EHSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ACAR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Rekabetin boyutlarındaki ve koşullarındaki değişim ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak işletmelerin hayatta kalabilmeleri, maliyetlerini etkin bir şekilde yönetebilmelerine bağlı hale gelmiştir. Değişen ve gelişen üretim ortamları ve pazar koşulları, işletmelerin maliyet hesaplama sistemlerini güncellemelerini gerekli kılmış ve bunun sonucunda çağdaş maliyet yaklaşımları olarak adlandırılan yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Çağdaş maliyet yöntemleri, ürün ve hizmetlerin maliyetlerinin, tasarım aşamasından satış sonrası destek hizmetlerine kadar gerçekçi ve anlaşılabilir bir şekilde hesaplanabilmesini sağlamakta ve karar verme süreçlerini destekleyerek işletmelerin küresel pazarlarda rekabet edebilmelerine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada öncelikle geleneksel ve çağdaş maliyet yöntemleri tanıtılmakta ve karşılaştırılmakta, daha sonra Afganistan'ın Balkh ilinde faaliyet gösteren üretim işletmelerinin maliyet muhasebesi politikası ve tekniklerinin genel bir görünümüne yönelik yapılan araştırmaya yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the changes in the dimension and conditions of competition and the development of technology, the survival of businesses has become dependent on their ability to effectively manage their costs. Production environments that changes and more developed made it necessary for businesses to update their costing methods. As a result of new methods called contemporary costing methods have emerged. Contemporary costing methods enable the costs of products and services to be calculated in a realistic and understandable way, from the design stage to after-sales support services, and help businesses to compete in global markets by supporting decision making processes. In this study, traditional and contemporary costing methods are introduced and compared, after that research results are given to provide a general view of the cost accounting policy and techniques of manufacturing enterprises operating in Balkh province of Afghanistan has been given.