Statik tusaga-aktif ölçüleri yardımı ile heyelanların izlenmesi - Gümüşhane İmam Hatip Lisesi heyelan örneği.
Landslidemonitoring using static tusaga - active measurements - Gümüşhane İmam Hatip High School area landslide sample
  1. Tez No: 361086
  2. Yazar: ERDEM KAZANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde hassas konum belirleme uygulamaları gerçek zamanlı olarak yapılmaktadır. Bu uygulamalar; mühendislik amaçlı ölçmeler, jeodezik çalışmalar, kadastral amaçlı çalışmalar, meteorolojik ölçmeler, yer kabuğu hareketleri ve deformasyondur. Ülkemizde hassas konum belirleme TUSAGA – Aktif sistemi ve TUTGA noktaları dikkate alınarak yapılır. Böylece GNSS ölçümleri ile deformasyon belirleme işlemi yapılır. Bu çalışmada uygulama alanı Gümüşhane İmam Hatip Lisesi ve çevresi olarak seçilmiştir. Eski bir heyelan bölgesi olan bu alan, çevredeki patlatmalar, kazılarla ve meteorolojik olarak ani değişimler tarafından tetiklenmiştir. Periyodik olarak toplanan veriler yardımı ile seçilen uygulama alanındaki deformasyon belirlenmeye çalışılmıştır. Gümüşhane İmam Hatip Lisesi çevresinde deformasyonun belirlenmesi için, heyelanı temsil edebilecek 3 adet nokta araziye aplike edilmiştir. Bu noktalarda GNSS alıcıları ile 2012 Nisan ve 2014 Ocak aylarında olmak üzere 2 periyot ölçü gerçekleştirilmiştir. Ölçüler statik yönteme göre dengelenmiş ve deformasyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarının uyumlulukları irdelenmiş ve aplike edilen noktalarda deformasyon gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, precise positioning applications are performed in real-time. These applications are engineering purposes surveying, geodetic studies, cadastral purposes studies, meteorological measurements, the earth crust movement and deformation. Precise positioning is conducted byconsidering TUSAGA-Active and TUTGA points in Turkey. Thus, determination of the deformation process is carried out with GNSS measurements. In this study, the application area was selected as Gümüshane Religious Vocational High School and its environment. The study area which is an old landslide area surrounding was triggered by blasting, excavation and sudden changes in meteorological. the deformation in selected application area was determined using periodically collecteddata. 3 points, which represents landslides around Gümüshane Religious Vocational High School, were appliquedto determine deformation.2 period measurements which are collected in April 2012 and in January 2014 with GNSS receivers were carried out at these points. Measurements were adjusted based on static methods, and deformation analysis were performed. Analyses of the results have been examined and deformation at the points which were appliqued was observed.