Kur'an'da zikredilen Peygamber hatalarına bazı rivayet ve dirayet tefsirleri bağlamında yaklaşım
Approach to the Prophet's errors mentioned in the Quran in the context of some narrations and wisdom interpretations
  1. Tez No: 906777
  2. Yazar: BEKİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hidayet rehberi olan Kur'ân'da bazı öğütler, peygamberlerin negatif olarak algılanabilen tavır ve davranışları üerinden işlenmektedir. Bu sadette Kur'ân'da Hz. İbrahim başta olmak üzere bazı peygamberlerin hata veya zelle olarak değerlendirilen söz, tavır ve davranışlarına yer verilmektedir. Ancak bu tavır ve davranışların bağlamları dikkate alındığında, hatalı birer tutum olmaları bir tarafa ümmete öğüt mahiyeti taşıdıkları anlaşılmaktadır. Çalışmada, bazı peygamberlerle ilgili olarak Kur'an'da zikredilen ve hata/zelle olarak değerlendirilebilen bazı tutum ve davranışlarla iligli ayetler incelenmiş olup araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılarak ayetler Kur'an'dan tespit edildikten sonra bazı rivayet ve dirayet tesirlerindeki bilgiler taranmıştır. Toplanan veriler belirli maktıksal düzeyde sıralanmış olup gerekli analizler de yapılarak çalışma oluşturulmuştur. Çalışma neticesinde Kur'an'da zikredilen söz konusu bu ayetlerin peygamber hatalarını ortaya çıkarma odaklı değil de hidayet rehberi olan Kur'an'ın bir çeşit doğruya iletim yöntemi olarak zikredildiği tespit edilmiştir. Ayrıca söz konusu bu peygamberlerin hata işlemedikleri belirli akli ve nakli kıyaslarla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Some advice in the Quran, which is the guide to guidance, is based on the attitudes and behaviors of the prophets that can be perceived as negative. In this regard, in the Quran, Hz. The words, attitudes and behaviors of some prophets, especially Abraham, which are considered mistakes or disgrace are included. However, when the contexts of these attitudes and behaviors are taken into consideration, it is understood that they are not only wrong attitudes, but also serve as advice to the ummah. In the study, the verses related to some attitudes and behaviors mentioned in the Quran about some prophets and which can be considered as mistakes/defects were examined, and after the verses were identified from the Quran by using the scanning method, one of the research methods, the information on some narrations and insight effects were scanned. The collected data were sorted at a certain logical level and the study was created by making the necessary analysis. As a result of the study, it has been determined that these verses mentioned in the Quran are not focused on revealing the mistakes of the prophets, but rather as a method of conveying the Quran, which is a guide to guidance, to the truth. In addition, it has been demonstrated through certain mental and narrative comparisons that these prophets did not make mistakes.