Kur'ân-ı Kerim ve kutsal kitaplarda Hz. Eyyûb
Eyyub in the Qur'an and scriptures
  1. Tez No: 801881
  2. Yazar: YASEMİN KUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Allah ile insan arasında köprü konumunda olan peygamberlerin, semavî dinlerin mensuplarının çoğuna göre, gerçekten yaşamış tarihi birer şahsiyet oldukları, günümüze ulaşan en eski yazılı belge olan Sümer tabletleri ile doğrulanmaktadır. Bu düşüncenin dayanağı ise Sümer tabletlerinde ismi zikredilen ya da hayatına dair bilgiler verilen bazı şahısların; Kitâb-ı Mukaddes'te ve Kur'ân-ı Kerim'de peygamber olarak gösterilmiş olmalarıdır. Bu üç metinde anılan peygamberlerden biri de semavî dinlerde ismi sabır ile özdeşleşen Hz. Eyyûb peygamberdir. Sümer tabletlerinde, ismen zikredilmese de Hz. Eyyûb'dan bahsettiği ileri sürülen bir şiir bulunmaktadır. Bu şiirin, içerik ve üslup olarak Kitâb-ı Mukaddes'te bulunan bölüme benzerliği ise oldukça dikkat çekicidir. Bunun yanında Kur'ân-ı Kerim, kendine özgü bir muhteva ve üsluba sahip olması açısından diğer bütün metinlerden ayrılmaktadır. Hz. Eyyûb ile ilgili âyetler de bu minvaldedir. Bu üç metinde bahsi geçen kişinin, Hz. Eyyûb olduğu konusunda araştırmacılar tarafından ortaya atılan bir iddia bulunsa da metinler incelendiğinde aralarında her anlamda oldukça büyük farklılıklar olduğu görülmektedir. Ancak müfessirlerin, bu farklılıkları görmezden gelerek, Kur'ân-ı Kerim'de Hz. Eyyûb ile ilgili âyetleri yorumlarken genelde Kitâb-ı Mukaddes'ten alınan hatta kaynağı bile belli olmayan bazı bilgileri kullanmaları tefsir kitaplarında bambaşka bir Hz. Eyyûb kıssası oluşmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
According to most of the followers of the monotheistic religions the prophets who were in the position of bridges between God and man were real historical figures is confirmed by the Sumerian tablets which are the oldest written documents that have survived to the present day. The basis of this thought is that some people whose names are mentioned or life information is given in Sumerian tablets, are shown as prophets in the Holy Scripture and the Qur'an. One of the prophets mentioned in these three texts prophet Eyyub, whose name is identified with patience in monotheistic religions. Although it is not mentioned by name in the Sumerian tablets, there is a poem that is claimed to mention prophet Eyyub. The similarity of this poem to the chapter of the Holy Scripture in terms of content and style is quite remarkable. In addition, the Qur'an differs from all other texts in that it has a unique content and style. The verses about Eyyub are in the same vein. Although there is a claim made by the researchers that the person mentioned in these three texts is Eyyub, when the texts are examined, it is seen that there are great differences between them in every sense. However, when interpreters ignore these differences and interpret the verses about Eyyub in the Qur'an, they generally use some information from the Holy Scripture or even the source of which is not known has caused a completely different Eyyub story to occur in tafsir books.