Louis Sabuncu hayatı eserleri ve Arapça şiirleri
  1. Tez No: 756256
  2. Yazar: AYŞEGÜL BATUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Louis Sabuncu, 19 yy. ın önde gelen edebi kişiliklerinden birisidir. Din adamlığı ve eğitimci kişiliğinin yanısıra bilim, siyaset, edebiyat, dergi, gazete, fotoğraf ve resim gibi birçok dalda iz bırakmıştır. Henüz oniki yaşındayken eğitim görmek üzere ailesinden ve memleketinden ayrılmış, gurbet hayatına başlamıştır. İlk olarak Mardin'de papaz olarak görev yapmıştır. Lübnan'da bulunduğu sırada Beyrut'ta Patrik okullarında Latince ve İtalyanca öğretmenliği, Katolik Süryâni Cemaati Başkanlığı, Patrik vekilliği ve Cebel-i Lübnan valisi Nasrî Franko Paşa'ya dini danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. Yeni tarzda eğitim veren bir okul ve Türkçe, Arapça, Süryânice eserlerin basıldığı bir yayınevi açmıştır. II. Abdülhamid Han'ın Fransızca, İtalyanca ve İngilizce tercümanlığını yapmış, şehzadelerine tarih dersleri vermiştir. Londra'da İmparatorluk Enstitüsü'ne doğu dilleri öğretmeni olarak tayin edilmiş, Kraliyet Asya Derneği ve Arcadian Akademisi'ne mensup olmuştur. Roma'da Fotoğrafçılık, müzik ve yağlı boya sanatı eğitimi almıştır. Felsefe dalında doktora yapan Louis Sabuncu, Londra'da The Imperial Institute isimli üniversitede Arapça dalında Profesörlük ünvanını almaya hak kazanmıştır. Kendisinden önceki şâirlerin şiirlerinden teşbih, tasvir ve anlam itibariyle yararlanarak kendi karakterine ve yaşam tarzına uygun konularda dönemin şiir anlayışına paralel şiirler yazmıştır. Medih, Fahr, hamâset, gazel, tövbe, mersiye, el-Efânin ve mukattaat gibi konularda şiirler yazmış, en çok öne çıkan şiirleri el-Efânin ve gazel olmuştur. İlk şiirini on dört yaşındayken Halep'te Gazel türünde yazmıştır. Filistin limanından başlayan; Mısır, Fransa, İngiltere, Amerika, Japonya, Çin ile devam eden ve Beyrut'ta sona eren, 2 yıl 7 ay süren bir dünya turu yapmıştır. Divanını bu seyahat esnasında yazmıştır. Yayımladığı gazete ve dergilerle Arap hilafetini savunarak Türk hilafetinin geçersizliğini ortaya koymaya çalışmış ve Arap milliyetçiliği yapmıştır. Devlet otoriteleri ile tutarsız ve bazen de yaygaracı bir şekilde, karşıt fikirleri körükleyen tarzda iletişim kurmuş, başını belaya sokmuştur. Osmanlı İmparatorluğu, İngiliz Koloniciliği ve birçok hassas konuda bir ortamda müspet görüş beyan ederken, başka ortamlarda aynı konular ile ilgili menfi görüş sergilemesi entrikacı yönünü ortaya koymuştur. Bu çelişkili tavırları yüzünden olacak ki, dönemin eleştirmen âlimleri tarafından tahlili ve yorumlanması zor bir şahsiyet şeklinde tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Louis Sabuncu is one of the leading literary figures of the 19th century. In addition to being a religion officer and an educator, he left his mark in many branches such as science, politics, literature, magazines, newspapers, photography and painting. He left his family and hometown to study at the age of sixteen and started his wanderer life. He first served as a priest in Mardin. During his stay in Lebanon, he taught Latin and Italian in Patriarch schools in Beirut, served as the Deputy Patriarch, as the President of the Catholic Syriac Community and as the religious advisor to Nasri Franko Pasha, the governor of Cebel-i Lebanon. He opened a school providing education in an innovative way, and a publishing house where Turkish, Arabic and Syriac works were published. He was the translator of the Abdulhamid Han the Second, in French, Italian and English, gave history lessons to his princes, and served as a consultant to Sultan Abdulhamid in the field of history. He was appointed as a teacher of oriental languages at the Imperial Institute in London, and was a member of the Royal Asian Society and the Arcadian Academy. He studied photography, music and the art of oil-painting in Rome. Louis Sabuncu, who has a doctorate in philosophy, has been awarded with the title, Professor of Arabic, at The Imperial Institute in London. He wrote poems parallel to the understanding of poetry of the period, on subjects suitable for his own character and lifestyle, by making use of the poems of poets before him in terms of simile, description and meaning. He wrote poems on subjects such as glory, pride, valor, ghazal, repentance, dirge, al-Efânin and mukattaat, and his most prominent poems were al-Efânin and ghazal. He wrote his first poem in ghazal style in Aleppo when he was fourteen. Starting from Palestine Port; He made a world tour that lasted 2 years and 7 months, continuing with Egypt, France, England, America, Japan, China and ending in Beirut. He wrote his Divan during this trip. By defending the Arab caliphate with the published these newspapers and magazines, he tried to reveal the invalidity of the Turkish caliphate and made Arab nationalism. He communicated with state authorities in an inconsistent and sometimes clamorous manner, fueling opposing views, getting himself into trouble. While expressing a positive opinion in one environment about the Ottoman Empire, British Colonialism or many other sensitive issues, his scheming side was revealed by his negative opinion about the same issues in other environments. Because of his contradictory attitudes, he was described as a difficult personality to analyze and interpret by the critic scholars of the period.