Adana ili Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde süt sığırcılığı yapılan işletmelerde kaynak kullanımı ve verimlilik
- Tez No: 28073
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
55 ÖZET Bu araştırmada, Adana ili Seyhan ve Yüregir ilçelerinde süt sığırcılığı yapılan işletmelerde kaynak kullanımı ve verimlilik düzeyini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. İşletmelere ait gayrisaf üretim değeri ile kullanılan üretim faktörleri arasındaki fonksiyonel ilişki Cobb-Douglas tipi üretim fonksiyonu ile incelenmiştir. Araştırmanın materyalini Adana iline bağlı olan, Seyhan ve Yüregir ilçelerinde bulunan Tarım îl Müdürlüğü kontrolündeki süt sığırcılığı faaliyet koluna yer verilen işletmeler oluşturmuştur. Yapılan çalışmada entansif süt sığırcılığı faaliyet kolu dikkate alındığından, işletmelerin bünyesinde saf kültür ırkı Siyah Alaca süt sığırı bulunduruyor olmaları dikkate alınmıştır. Adı geçen ilçelerdeki 31 işletmede tam sayım olarak 1991 yılı verilerine dayanılarak anket çalışması yapılmıştır. Araştırma bulguları üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde incelenen işletmelerdeki üretim kaynakları, ikinci bölümde süt sığırcılığı faaliyet koluna yer verilen işletmelerde kaynak kullanım düzeyleri ve işletme faaliyet sonuçları, işletme gruplarına ve işletme ortalamasına göre incelenmiştir, üçüncü bölümde önce model ve değişken seçimi ve bunlara ilişkin açıklamalara yer verilmiş, gayrisafi üretim değeri ile üretim faktörleri arasındaki fonksiyon ile, üretim faktörlerinin verimlilik ve kullanım etkinlikleri ortaya konmuştur. İşletmesinde süt sığırcılığı faaliyet koluna yer veren işletmelerden % 58,1* i bitkisel ağırlıklı üretim yaparken % 41,9'u süt sığırcılığı ağırlıklı üretim yapmaktadır. İşletmecilerin % 71,0' ı köyde, % 29,0'ı şehirde ikamet etmektedir. İşletmecilerin yaş ortalaması 50,0 dır. İşletme grupları büyüdükçe işletmecilerin yaş ortalaması azalma eğilimindedir. İşletmecilerin % 93, 5' i erkek, % 6.5' i kadındır. İşletme grupları büyüdükçe işletmecilerin eğitim seviyesi yükselmektedir. İşletmelere ait ortalama arazi varlığı 457,3 dekardır. İşletmelerde yem bitkilerinin, toplam arazi varlığına oranı % 3,4" tür. İşletme başına yem bitkileri ekim alanı gruplar büyüdükçe artma göstermesine ragmen, süt sığırı başına ortalama yem bitkisi ekim alanında dalgalanma görülmektedir. İşletmelerinde aile işgücü kullanan işletmelerin oranı % 48,4, yabancı işgücü kullanan işletmelerin oranı % 51,6 dır.56 İşletme gruplara büyüdükçe aile işgücü kullanımı azalmakta, yabancı işgücü kullanımı artmaktadır. İncelenen toplam 31 işletmede 63 kişi çalışmaktadır. Bunun % 58,7'si erkek, % 41,3'ü kadındır. İşgücü yaş ortalaması 37,4 tür. Kadınlarda yaş ortalaması 37,0, erkeklerde37, 7 dir. İşletme grupları büyüdükçe işgücü yaş ortalaması düşme eğilimindedir. İşgücünün yaklaşık % 95 ' i tahsilsiz veya ilkokul mezunudur. İşletme başına ortalama ahır sermayesi 29.516.000 TL ve samanlık sermayesi 39.806.000 TL dır. Alet ve makina sermayesinin % 78, 5' ini süt sağım makinası sermayesi, % 21, 5' ini alet sermayesi oluşturmaktadır. İşletme sermayesini, hayvan sermayesi ve mühimmat sermayesi oluşturmaktadır. Toplam hayvan sermayesi 1.971.000.000 TL dır. Hayvan sermayesinin % 78, 7 'si (inek+düve), % 19,1* i (dana+buzagı) ve % 2, 2' si boğa hayvan sermayesinden meydana gelmektedir. Mühimmat sermayesinin % 71,0'ını kesif yem, % 29,0'ını kaba yem sermayesi oluşturmaktadır. İşletme başına Mühimmat sermayesi, işletme grupları büyüdükçe artmaktadır. Süt sığırı başına ve sağılan süt sığırı başına mühimmat sermayesinde, gruplar arasında bir dalgalanma görülmektedir. En yüksek değer 3. grup işletmelerde bulunmaktadır. İncelenen işletmelerde pasif sermaye unsurlarından olan yabancı sermayeye rastlanılmamıştır. Dolayısıyla pasif sermaye öz sermayeye eşittir. İşletmelere ait toplam pasif sermaye 4.241.330.000 TL dır. İşletme grupları büyüdükçe pasif sermaye de artmaktadır. İşletme başına ortalama pasif sermaye 136.817.097 TL dır. Bu değer süt sığırı başına ortalama 19.105.090 TL ve sağılan süt sığırı başına ortalama 25.096.627 TL dır. Süt sığırcılığı faaliyet koluna ait toplam gelir 1.459.414.910 TL dır. Bunun % 50, 9 'u süt üretim değeri, % 29,1'i envanter kıymet artış değeri, % 10,0'ı dana ve buzağı satış değeri, % 6,6'sı damızlıktan çıkan inek satış değeri ve % 3,4'ü hayvan gübresi değeridir. Süt sığırcılığı gelirlerinin alt gelir grupları arasındaki % payları, yaklaşık olarak işletme gruplarında da aynıdır. İncelenen işletmelerde toplam süt üretimi 682.190 kg dır. Sağılan inek başına ortalama süt verimi 4036,6 kg dır. İşletmelere ait tartılı ortalama süt satış fiyatı 1089 TL dır. Süt sığırcılığı faaliyet koluna ait giderlerin % 49,9'u yem gideri, % 35, 8' i işçilik gideri, % 7,1' i sağlık gideri, % 5,3'ü amortisman gideri ve % 1,9'u diğer giderlerdir.57 işletme grupları arasında önemli bir farklılık görülmemektedir. İncelenen işletmelere ait toplam süt sığırcılığı geliri 624.749.910 TL dır. İşletme başına süt sığırcılığı geliri 20.153.223 TL dır. İşletme grupları büyüdükçe, süt sığırı başına süt sığırcılığı geliri azalma göstermektedir. Sağılan süt sığırı başına süt sığırcılığı geliri l.grup işletmelerde en yüksek değere sahip, 2 ve 3. grup işletmelerde ise birbirine yakındır. Süt sığırı başına ortalama süt sığırcılığı geliri 2.814.189 TL ve sağılan süt sığırı başına ortalama 3.696.745 TL dır. Gayrisafi üretim değeri ile kullanılan üretim faktörleri arasında Cobb-Douglas tipi üretim fonksiyonu elde edilmiştir. Bu denklemde yer alan bağımsız değişkenlerden işgücü giderleri (X2) üretim elastikiyeti negatif, diğer bağımsız değişkenlerin üretim elastikiyeti pozitiftir. üretim faktörlerinden yem giderlerinin diğer üretim faktörlerine göre etkin, sağlık giderlerinin bir miktar az, diğer giderlerin az, işgücü giderleri ve süt sığırı sayısının ise aşırı kullanıldığı söylenebilir. İşletmelerde üretim faktörlerinin daha etkin kullanılabilmeleri için, sağlık giderleri ve diğer giderlerin bir miktar artırılması, işgücü giderleri ve süt sığırı sayısının azaltılması, işletme verimliliğine olumlu etkide bulunacaktır. İşgücü giderlerinin negatif üretim elastikiyeti i olması, diğer üretim faktörleriyle ilişkisinin olamayacağını göstermektedir. Değişkenler arası marjinal etkinlik katsayıları yardımıyla söz konusu işletmelerin üretim faktörlerini daha etkin kullanabilmeleri için, yem giderlerinin; sağlık giderlerine göre azaltılması, diğer giderlere ve süt sığırı sayısına göre artırılması, sağlık giderlerinin; diğer giderlere göre azaltılması, süt sığırı sayısına göre artırılması ve diğer giderlerin; süt sığırı sayısına göre azaltılması gerekmektedir. İncelenen işletmelerde üretim faktörlerinin üretim elastikiyetleri toplamı 0,886 dır. Fonksiyonda yer alan bütün girdilerin % 100 artırılması üretimde azalan getiriye (% 88,6) neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY The objective of this study is to determine productivity level and resource management of farms of dairy cattle in Adana1 s towns Seyhan and Yüregir. The functional relation between factors of production and gross production value is determined by using Cobb-Douglas production function. Materials of the study is obtained from dairy cattle farms which are under control of Seyhan and Yüregir Agricultural Directory. In the study especially farms which have Hoi stein (Siyah Alaca) dairy cattle race have been taken into consideration. Study is carried out by taking into consideration 1991 years data 31 dairy cattle farms are examined by questionare methot in both town Seyhan and Yüregir. Finding of the study are prepared in three parts. In the first part source of the production of the farms, in the second part resource management level and operation of dairy cattle farms are examined. In the third part model has been prepared and variables have been chosen and explained in detai 1 s. In the study 58,1 % of farms are mainly producing agricultural products, 41,9 % of farms are dealing with dairy cattle production. 71 % firm owner are living in the village, 29 % of firm owner are living in the enterprisers is 50. As the group of mean of enterprisers decrease. 93,5 male, 6,5 % are female. Groups of proportion to education level. cities. Age mean of the enterprisers extend age % of enterprisers are farms size increase in Avarage land which belongs to the farms is 457,3 decare. Ratio of the fodder plant to total land is 3,4 %. In the studied farms, the percentage of the farms employing family labor power is 48,4 % while the percentage of farms employing foreign labor is 51,6 %. As the farm size groups extend household labor employment decreases, foreign labor increases. In 31 study farms 63 labor employed 58,7 % of them are male 41,3 % of them are famale. The avarage age is 37,4. The vomen avarage age is 37,0 and men avarage age is 37,7. As the farm size groups extend employment avarage age has propensity to decrease 95 % of the employed men is illiterate or has an education of primary school.59 Avarage shed capital per farms is 29.516.000 and avarage barn capital is 39.806.000 of device and machine capital 78,5 % is milking machine capital 21,5 % is device capital. Farms capital is formed by animal capital and barn capital. Total animal capital is 1.971.000.000. 78,7 % of animal capital is (cow+heifer), 19,1 % is (weared calt + calt) and 2,2 % is bull capital. 71,0 % of barn capital is dense feed and 29,0 % is coarse feed. As farms groups extend barn capital per farms increases. Per dairy cattle and milch cow in barn capital there is fluctations between groups. Highest value is found in 3. group. There is no forign capital in studied farms. So liabilities capital is equal to equity capital, farms total liability capital is 4.241.330.000. As the farms groups extend liability capital increases. Avarage liability capital per farm is TL 136.817.097. This value is avaragely per dairy cattle is TL 19.105.090. and avaragely per milch cow TL 25.096.627. Total revenue of dairy cattle is TL 1.459.414.910. 50,9 % of this produced milk value, 29,1 % is inventory worth increase value, 10,0 % is the value of selling weared calt and calt, 6,6 % is the selling value dairy cattle which was breeded, 3,3 % is animal fertilizer value. The percentage distribution of dairy cattle income between sub-income groups is nearly the same in all farm groups. Total milk production in studied farms is 682.190 kg. Avarage milk productivity per milch cow is 4.036,6 kg. Weighted avarage milk selling price of farms is TL 1.089. The expenditures belong to the dairy cattle are formed as follows 49,9 % feed expenditures, 35,8 % labor expenditures, 7,1 Sis health care expenditures, 5,3 % depreciation and 1,9 % other expenditures. It is not seen that there is an important differance between farms. Total revenue of studied farms is 624.749.910. Per farm revenue for dairy cattle is 20.153.223. As the groups of farm extend, revenue of per dairy cattle decrease. The highest revenue is gained from 1. group farms while 2 and 3. group farms revenue is the same. Avarage dairy cattle revenue per dairy cattle is 2.814.189. and per milch cow is 3.696.745. Cobb-Douglas production model has been used. In this function production elasticity of independent variable labor power expenditures are negative. Other independent variable60 production elasticities are positive. In the factors of production expenditures of feed is the most efficient. Health care expenditures is less other expenditures also less. In the farms in order to use factors of production more efficiently, health care and other expenditures should be increased. Labor force expenditures and the number of dairy catties may be decreased. This will increase level of farm productivity. Elasticity of production of expenditures of labor force is negative. With the help of the coefficient of marginal rate of productivity of variables in order to increase effiency of factors of production expenditures of feed must be decreased relative to health care expenditures and increased relative to the number of dairy catties. Health care expenditures must be decreased relative to other expenditures and increased relative to the number of dairy catties. And other expenditures must be decreased relative to the number of dairy catties. In this study, farm elasticity of total factors of production is 0,886. All input in the function should be increased by % 100. This will cause diminishing return in production (88,6 %).