Organizing cash waqf as a micro-CSR for the micro enterprises: The case of Malaysia
Mikro işletmeler için mikro-KSS uygulaması olarak para vakfının düzenlenmesi: Malezya örneği
  1. Tez No: 756287
  2. Yazar: MUHAMMAD AİMAN BİN AWALLUDDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Mikro işletmeler her zaman Malezya ekonomisinin bel kemiği olarak görülmüştür. Canlı ve dinamik bir sektördür ve ülkede“ekonomik büyümenin itici gücü”olarak kabul edilmektedir. Sektör giderek sadece ürettiği ürünler ve elde ettiği karlarla değil, aynı zamanda bu karların nasıl kanalize edildiğiyle de değerlendirilmektedir. Her ne kadar mikro işletmeler büyük işletmelerden farklı bir iş ortamında büyüyüp gelişiyor olsa da, etkin Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) kriterleri aynı kalmaktadır. KSS'nin benimsenmesi mikro işletmeler için bir seçenek değildir çünkü çeşitli iş konularını ele almak zorundadırlar. Sonuç olarak, sosyal sorumluluk ile mikro işletmeler arasında bir uyum bulunması, mikro işletmelerin sosyal taahhütlere katılımını artırmak için kritik önem taşımaktadır. Ticari kuruluşlar için sosyal açıdan sorumlu bir model olarak vakfın artan popülaritesi hem akademisyenlerin hem de politika yapıcıların dikkatini çekmiştir. Vakıf sadece mikro işletmelerin kişisel inançlarını yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda sosyal sorumluluk olarak benimsenmesi daha az maliyetlidir ve daha büyük sosyal etkiye sahip ortak bir sorumluluk olarak görülür. Bir iş modelini dini bir araçla bütünleştirmek, mikro işletme gerçekliğine uyan bir sosyal sorumluluk felsefesi aşılayabilir. Bu çalışma, tutumsal motivasyonun (kişisel güdü, toplumsal beklentiler ve vakfın benzersizliği), normatif etkinin (dini etki, kültürel, sosyal ve etik bağlam, vakıf tanıtımı ve vakıf yönetişimi) ve kontrol edilebilirlik davranışının (para vakfı uygulama kolaylığı) mikro işletmelerin bir sosyal sorumluluk olarak para vakfı kurma niyetini etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Micro-enterprises have always been seen as the backbone of the Malaysian economy. It is a vibrant and dynamic sector and is recognized as a“driver of economic growth”in the country. The sector is increasingly being judged not only by the products it produces and the profits it generates, but also by how those profits are channeled. Although, micro enterprises are growing and evolving in a different business environment than large enterprises, but the criteria for effective Corporate Social Responsibility (CSR) remain the same. The adoption of CSR is not an option for micro enterprises because they have to address a variety of business issues. Consequently, finding a fit between social responsibility and microenterprises is critical to increase microenterprises' engagement in social commitments. The rise in popularity of waqf practice as a socially responsible model for business entities has piqued the interest of academics and policymakers alike. Waqf not only meets the personal convictions of micro-enterprises, but it is also less costly to adopt as social responsibility, which is viewed as a shared responsibility with greater social impact. Integration of a business model with a religious instrument may instill a philosophy of social responsibility that is appropriate for the reality of a micro-enterprise.. This study discovered that attitudinal motivation (personal motive, societal looking expectations, and uniqueness of waqf), normative influence (religious influence, cultural, social, and ethical context, waqf promotion, and waqf governance), and controllability behavior (easiness of cash-waqf application) influence the intention of micro-enterprises to organize cash-waqf as a social responsibility.