Cerrahi kliniğinde çalışan hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyleri ile bakım davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the level of professional commitment and care behaviors of nurses working in the surgery clinic
  1. Tez No: 756304
  2. Yazar: SİBEL VAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURDANE YILMAZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyleri ile bakım davranışları arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışma tanımlayıcı ilişki arayıcı tasarım tipindedir. Çalışma Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi cerrahi kliniklerinde yapılmıştır. Araştırmaya cerrahi kliniklerde çalışan 169 gönüllü hemşire katılmıştır. Çalışmanın verileri, hemşirelerin sosyodemografik özelliklerini inceleyen“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği (HMBÖ)”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24)”ile toplanmıştır. Katılımcıların HMBÖ'den 71,28± 14,362, BDÖ-24'ten 5,26±0,638 puan aldığı saptanmıştır. HMBÖ ve BDÖ-24 arasında istatiksel olarak anlamlı orta düzeyde pozitif yönlü ilişki bulunmuştur (r=0,379, p < 0,001). Kadınların, 21 yıldan fazla çalışmış hemşirelerin, gündüz mesaisinde çalışan hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Bakım davranışı olarak ise evli hemşirelerin, cerrahi kliniğinde 6 ay -5 yıl çalışan hemşirelerin ve kadrolu çalışan hemşirelerin bakım davranışı ölçeği puanları anlamlı derecede fazla bulunmuştur. Çalışma sonucunda, hemşirelerin mesleğe bağlılıklarının artmasına bağlı bakım davranışlarının da arttığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda hemşirelerin bakım davranışlarını ve mesleki bağlılıklarını arttırmak için; hemşirelerin mesleki farkındalıklarını arttırmak, bilgi, beceri ve mesleki duyarlılık kazandırmak için kurum yöneticileri ile birlikte hemşirelere hizmet içi eğitimlerin ve etkinliklerin düzenlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the relationship between the levels of professional commitment and care behaviors of nurses working in surgical clinics, is of the descriptive relationship-seeking design type. The study was conducted in the surgical clinics of Karabuk Training and Research Hospital. 169 volunteer nurses working in surgical clinics participated in the study. The data of the study were collected with the“Descriptive Characteristics Form”,“Nursing Professional Commitment Scale (HMDI)”and“Caring Behaviors Inventory-24 (BDI-24)”, which examines the sociodemographic characteristics of nurses. It was determined that the participants got 71.28± 14,362 points from HMDI and 5.26±0.638 points from BDI-24. A statistically significant moderate positive correlation was found between HMDI and BDI-24 (r=0.379, p < 0.001). It has been found that women, nurses who have worked more than 21 years, and nurses who work in daytime work have higher levels of professional commitment. As for the care behavior, the scores of the married nurses, the nurses working in the surgery clinic for 6 months -5 years, and the permanent nurses were found to be significantly higher. As a result of the study, it was determined that the care behaviors of the nurses increased due to the increase in their commitment to the profession. In this direction, in order to increase the care behaviors and professional commitment of nurses; In order to increase the professional awareness of nurses and to gain knowledge, skills and professional sensitivity, it can be recommended to organize in-service trainings and activities for nurses together with institution managers.