4-6 yaş çocukların illüstrasyon stili eğilimi üzerine bir araştırma ve resimli çocuk kitabı önerisi
A research upon 4-6 years olds' illustrations tendencies and a suggestion for children's book
  1. Tez No: 756338
  2. Yazar: BEYZA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BEKİR KİRİŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönem 4-6 yaş çocuklar için hazırlanmış olan resimli çocuk kitaplarının içerisinde bulunan az ögeli, orta ögeli veya çok ögeli illüstrasyonlardan hangi tür olanının çocukların ilgisini çektiğinin ve tercihlerini hangisinden yana kullandıklarının belirlenmesidir.“Çocuklar kendi yaş kategorilerine ait kitaplarda bulunan illüstrasyon stillerini tercih eder mi?”sorusundan yola çıkılarak yapılan bu araştırma, 4-6 yaş çocuklar için tercih edilmesi gereken illüstrasyon türünü belirlerken yol gösterici olması açısından önemlidir. Araştırmada, illüstrasyon terimi ele alınarak başlangıcından günümüze kadar olan gelişim süreci hem dünyadaki hem de Türkiye'deki tarihçesine değinilerek aktarılmıştır. Çocukluk kavramının ortaya çıkışından bahsedilerek, okul öncesi dönem 4-6 yaş çocuğun gelişim süreçleri ve sanatsal faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Resimli çocuk kitabı kavramı, kısa tarihçesi açıklanmış ve araştırmanın konusunu içeren az ögeli, orta ögeli ve çok ögeli illüstrasyonlardan bahsedilmiştir. Araştırma evrenini, Antalya ilindeki özel kreşlerde eğitim gören toplamda 50 katılımcının bulunduğu 4-6 yaş okul öncesi dönem çocuk oluşturmuştur. Araştırma kapsamında nitel araştırma yönteminin içerisinde bulunan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmış ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme sorularından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular ışığında katılımcılar tarafından tercih edilen çok ögeli illüstrasyon stilini barındıran bir resimli çocuk kitabı uygulaması tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine which type of illustrations with few elements, medium elements or many elements in the children's picture books prepared for preschool children aged 4-6 attract the attention of children and which they prefer.“Do children prefer the illustration styles found in books belonging to their age category?”This research, which is based on the question, is important in terms of being a guide when determining the type of illustration that should be preferred for children aged 4-6. In the research, the concept of illustration is discussed and the development process from its beginning to the present has been conveyed by referring to its history both in the world and in Turkey. The information about the development processes and artistic activities of the pre-school 4-6 year old child was given by mentioning the emergence of the concept of childhood. The concept of children's picture book and its brief history is explained, and illustrations with few, medium and many elements, which are the subject of the research, are mentioned.The population of the research consisted of pre-school children aged 4-6, with a total of 50 participants studying in private kindergartens in Antalya. Within the scope of the research, semi-structured interview method, which is included in the qualitative research method, was used and semi-structured interview questions were used as data collection tool. In the light of the findings obtained as a result of the research, a children's picture book application, which includes the multi-item illustration style preferred by the participants, was designed.