Induction of partial EMT with nutrient restriction and lysosomal alkalinization in caco-2 colorectal cancer cells
Caco-2 kolon kanseri hücrelerinde besin açlığı ve lizozomal alkalizasyon ile kısmi EMT indüksiyonu
- Tez No: 756339
- Danışmanlar: PROF. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kısıtlı besin mevcudiyetine maruz kalan kanser hücrelerinde, hayatta kalmak için otofaji gibi süreçlerin aktivasyonu ile kendini gösteren metabolik yeniden yapılandırmalar gerçekleşmektedir. Çalışmamız ilk kez, 48 saat boyunca kısıtlı glikoz, glutamin ve serumdan oluşan bir besin açlığı (NR) ortamında inkübe edilen Caco-2 hücrelerinin hayatta kaldığını ancak daha az proliferatif olduğunu, güçlü otofaji indüksiyonu ile birlikte 5-Fluorourasil'e karşı daha dirençli olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, besin açlığında kargo proteini p62 seviyesinin beklenildiği şekilde azalmadığı ve otofajik akışta yavaşlama olduğunu gösterdik. Ayrıca Bafilomycin A1 (Baf) ile lizozomal asiditenin bozulması, NR hücrelerinde gen ekspresyonu ve hücresel morfolojideki değişikliklerle kısmi epitelyalden mezenkimal geçiş (EMT) aktivasyonu gerçekleştiğini ortaya çıkardı. Bu gözlemlerden farklı olarak, konflüensiye bağlı kendiliğinden farklılaşan Caco-2 hücreleri, otofaji indüksiyonu, fonksiyonel otofajik akış ve daha fazla epitelyal özellik gösterdi. Caco-2 hücrelerinin 3D sferoid kültürü, NR muamelesi sonucunda sıkı olmayan sferoidlerin oluştuğunu, Baf ilavesinin hücre adezyon kaybıyla birlikte sferoid oluşumunun tamamen kaybına yol açtığını ortaya çıkardı. Erken evre ve geç evre otofaji inhibitörleri ile elde ettiğimiz veriler, otofaji indüksiyonunun kendisinden ziyade, belki de p62 birikimi yoluyla daha yavaş otofajik akışın, NR Caco-2 hücrelerinde kısmi EMT ve daha düşük ilaç duyarlılığı gelişiminde rol oynayabileceğini göstermektedir. Genel olarak, verilerimiz, düşük besin mevcudiyetinin, özellikle lizozomlar daha az asidik ise, kısmi EMT programının aktivasyonuna yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Limited availability of nutrients to cancer cells can result in metabolic rewiring, manifesting in the activation of processes such as autophagy for survival. Our study shows for the first time that Caco-2 cells incubated in a nutrient-restriction (NR) medium of low glucose, glutamine and serum for 48h were viable but less proliferative, demonstrated robust autophagy induction and lower sensitivity to 5-Fluorouracil. However, the cargo protein p62 was not degraded efficiently, suggesting a slower autophagic flux. Perturbation of lysosomal acidification with Bafilomycin A1 (Baf) revealed the strong activation of partial epithelial to mesenchymal transition (EMT) with changes in gene expression and cellular morphology in NR cells. Different from these observations, post-confluent Caco-2 cells that were spontaneously differentiated, showed autophagy induction with functional autophagic flux and more epithelial characteristics. Culture of Caco-2 cells as 3D spheroids revealed that with NR, the spheroids were loosely formed while addition of Baf led to a complete loss of spheroid formation with loss of cell-cell adhesion. Our data with early- and late-stage autophagy inhibitors suggest that rather than autophagy induction itself, the slower autophagic flux, perhaps via p62 accumulation, could be implicated in the development of partial EMT and lower drug sensitivity in NR Caco-2 cells. Overall, our data suggest that low availability of nutrients may lead to the activation of a partial EMT program, particularly if the lysosomes are less acidic.