Hemşirelerin mesleki profesyonel tutumlarının meslektaş dayanışması üzerine etkisi
The effect of the nurses' professional attitudes on colleague solidarity
- Tez No: 756380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇİÇEK KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin mesleki profesyonel tutumlarının meslektaş dayanışması üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki çalışma, 376 hemşirenin çalıştığı bir devlet hastanesinde, en az altı ay bu hastanede çalışan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 254 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, üç bölümden oluşan online anket formu ile toplanmıştır. Veri toplama formu, hemşirelerin bireysel ve mesleki özelliklerini içeren“Bilgi Formu”,“Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri”ve "Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği'nden oluşmuştur. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis-H testleri kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon analizi yapılmıştır. Hemşirelerin Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri'nden 67,53±27,76 puan, Hemşirelikte Meslektaş Dayanışması Ölçeği'nden ise 98,78±13,31 puan aldığı belirlenmiştir. Yapılan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, hemşirelerin mesleki profesyonel tutumlarının meslektaş dayanışması üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of nurses' professional attitudes on colleague solidarity. This descriptive and relationship-seeking study was conducted in a state hospital, where 376 nurses work, with 254 nurses who worked at this hospital for at least six months and volunteered to participate in the study. Data were collected with an online questionnaire consisting of three parts. The data collection form consisted of the“Information Form”, which included the individual and professional characteristics of nurses, the“Professional Attitude Inventory in Occupation”and the“Nurses Colleague Solidarity Scale”. Descriptive statistics, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis-H tests were used in data analysis. Spearman Correlation Analysis and Multiple Regression analysis were performed to determine the relationship between the scales. It was determined that nurses got 67.53±27.76 points from the Professional Attitude Inventory at Occupation and 98.78±13.31 points from the Nursing Colleague Solidarity Scale. As a result of the correlation and regression analyzes, it was concluded that the professional attitudes of nurses have a statistically significant effect on colleague solidarity.