Hemşirelerin mesleki profesyonel tutumlarının ve meslektaş dayanışması düzeylerinin tükenmişlik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the nurses' professional attitudes and the levels of colleague solidarity on burnout
  1. Tez No: 716009
  2. Yazar: TUNAHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL AĞAÇDİKEN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırmada amaç; hemşirelerin mesleki profesyonel tutumlarının ve meslektaş dayanışması düzeylerinin tükenmişlik üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal-Metot: Araştırmanın evrenini Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından izin verilen (Samsun Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Samsun Gazi Devlet Hastanesi, Samsun Çarşamba Devlet Hastanesi, Samsun Terme Devlet Hastanesi) hastanelerde çalışan 1703 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 390 hemşire oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Veri Toplama Formu”,“Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği”,“Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri”ve“Çapri Tükenmişlik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov Smirnov ile incelenmiştir. Ölçek puanları arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Ölçekler için güvenilirlik analizi Cronbach Alfa Katsayısı ile incelenmiştir. Ölçek puanları üzerine demografik özelliklerin etkisinin incelenmesinde Çoklu Lineer Regresyon Analizi ve bağımsız değişkenlerin modele dahil edilmesinde Backward metodu kullanılmıştır. Analiz sonuçları nicel veriler için ortalama ± standart sapma ve ortanca şeklinde, kategorik veriler frekans ve yüzde olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is; The aim of this study is to examine the effects of nurses' professional attitudes and colleague solidarity levels on burnout. Material and Method: The population of the study consisted of 1703 nurses working in hospitals permitted by Samsun Provincial Health Directorate (Samsun Health Sciences University Training and Research Hospital, Samsun Gazi State Hospital, Samsun Çarşamba State Hospital, Samsun Terme State Hospital). The sample of the study consisted of 390 nurses who met the inclusion criteria of the study. Data were collected using“Personal Data Collection Form”,“Nurses Colleague Solidarity Scale”,“Professional Attitude Inventory in Occupation”and“Capri Burnout Scale”. Data were analyzed with SPSS V23. The normal distribution was examined by Kolmogorov Smirnov. The relationship between scale scores was examined by Pearson Correlation analysis. Reliability analysis for the scales was examined with the Cronbach's Alpha Coefficient. Multiple Linear Regression Analysis was used to examine the effect of demographic characteristics on scale scores, and the Backward method was used to include independent variables in the model. Analysis results are given as mean ± standard deviation and median for quantitative data, and categorical data are given as frequency and percentage.