Rethinking the commons: The importance of the feminist perspective
Müşterekleri yeniden düşünmek: Feminist bir bakış açısının önemi
- Tez No: 756390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde müşterekler hem akademide hem de akademi dışında gittikçe popülerleşen bir kavram haline gelmiştir. Kavramın artan popülaritesini günümüz kapitalist toplum düzeninde, neoliberal politikalar ve bu politikaların yıkıcı sonuçlarıyla yorumlamak mümkündür. Neoliberalizm, tarihsel ve coğrafi bağlamda birçok farklılık gösterse de çoğunlukla beraberinde yerinden edilmeleri, çitlemeleri ve sömürüyü getirmektedir. Böyle bir düzende de bu durumdan en çok etkilenen toplumdaki dezavantajlı gruplar olmaktadır. Bu nedenle günümüzde toplumsal hareketler hiç olmadığı kadar hararetlidir. Müştereklerin, daha eşit, adil ve katılımcı bir dünya için alternatifler sunabilme potansiyeli ise birçok toplumsal hareketi müşterekler etrafında anti kapitalist mücadeleler olarak görmemize olanak sağlar. Bu nedenle bu tez, kapitalizme geçiş süreciyle birlikte daha dezavantajlı ve kırılgan konumda olan kadınların kapitalist toplumdaki konumlarını sorgulayarak feminizm ve müştereklerin koalisyonundan doğabilecek ortak bir hareketin üzerinde durmaktadır. Müştereklerin, nasıl kurulacağına dair tek ve değişmez bir formül bulunmadığı için müştereklerin ve feminizmin koalisyonundan doğacak bir ortak mücadeleye odaklanırken her iki hareketin ortak mücadele alanlarını, kendilerine has pratiklerini böylesine bir koalisyon için başlangıç adımları olarak sunacağım.
Özet (Çeviri)
Today, the commons has become an increasingly popular concept both in and outside of academia. It is possible to interpret the increasing popularity of the concept in today's capitalist society with neoliberal policies and the harmful consequences of these policies. Although neoliberalism has many differences in historical and geographical context, it often brings with it displacement, enclosure, and exploitation. In such an order, the disadvantaged groups in society are the most affected by this situation. Therefore, social movements today are more heated than ever before. The potential of the commons to offer alternatives for a more equal, just, and participatory world allows us to see many social movements as anti-capitalist struggles around the commons. Therefore, this thesis focuses on a movement that may arise from a coalition of feminism and the commons by questioning the position of women, who are in a more disadvantaged and vulnerable position with the transition to capitalism, in the capitalist society. While there is no single and exact formula for how the commons will be constructed, I will present the common struggles and unique practices of both movements as the first steps for such a coalition while focusing on a struggle that will arise from the coalition of the commons and feminism.