Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakalarında sonuçların çalışan ve işveren yönünden değerlendirilmesi
Title of the thesis is written here second line if necessary, title of the thesis
  1. Tez No: 756406
  2. Yazar: ÖZLEM SAKLICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÖZKINALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşyerlerinde yaşanan şiddet olayları gün geçtikçe artmakta ve ciddi anlamda iş sağlığı ve güvenliği sorunu haline dönüşmektedir. Her sektörde kendini fazlasıyla hissettirse de sağlık alanında şiddetin diğer sektörlerden daha yaygın görüldüğü bir gerçektir. Sağlık çalışanları için şiddete maruz kalmanın sonuçları arasında öfke, korku, umutsuzluk ve aşağılanma duyguları, yabancılaşma ve depresyonu da içeren fiziksel ve psikolojik yaralanmalar sayılabilir. Yaşanan olumsuz duygular iş motivasyonuyla birlikte sağlık bakım kalitesinde azalmaya ve işe devamsızlıkta artışa sebep olmaktadır. Mevcut araştırmalar, sağlık kurumlarının etkin bir şekilde yönetilmesinin, şiddete yönelik cezaların arttırılmasının, riskli durumlar ve şiddetle baş etme yolları konusunda çalışanların eğitilmesinin şiddeti azaltacağını göstermiştir. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti önlemeye yönelik tedbirlerin etkinliği, politikacılar, sağlık çalışanları ve toplumsal aktörler arasındaki işbirliğine bağlıdır. Bu çalışmada sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin azaltılması için, sağlık çalışanlarının görüşleri doğrultusunda sağlık kurumu yöneticilerine ve mevcut yasalara yeni çözüm önerileri sunmak amaçlanmaktadır. Araştırma hem Üniversite Hastanesi, hem Şehir Hastanesi hem de Devlet Hastanesi bünyesinde sürdürülerek farklı çalışma ortamlarından verilerin elde edilmesi sağlanmıştır. Sağlık çalışanları ve hastaların konu hakkındaki düşünceleri anket yöntemiyle elde edilmiş ve veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence in workplaces is increasing day by day and is turning into a serious occupational health and safety problem. Although it is felt in every sector, it is a fact that violence in the field of health is more common than in other sectors. For healthcare workers, the consequences of exposure to violence include anger, fear, feelings of hopelessness and humiliation, physical and psychological injuries, including alienation and depression. Negative emotions experienced cause a decrease in the quality of health care and an increase in absenteeism along with work motivation. Existing research has shown that effective management of health institutions, increasing penalties for violence, training employees on risky situations and ways to deal with violence will reduce violence. The effectiveness of the measures to prevent violence against health workers depends on the cooperation between politicians, health workers and social actors. In this study, it is aimed to offer new solutions to health institution managers and existing laws in line with the opinions of health workers in order to reduce violence against health workers. The research was carried out in the University Hospital, the City Hospital and the State Hospital, and data were obtained from different working environments. Opinions of healthcare professionals and patients on the subject were obtained by questionnaire method and the data were analyzed statistically.