Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde ders imecesi modelinin işlevselliği
The functionality of the lesson assistance model in teaching turkish as a foreign language
  1. Tez No: 756416
  2. Yazar: MERYEM YAVUZ KAPAKLIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada amaç, öğretim görevlilerinin Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde ders imecesi modelini kullanarak uzaktan eğitim araçlarıyla çevrim içi sürdürdükleri derslerin hazırlık ve yansıtma aşamalarında grupça sergilemiş oldukları faaliyetleri ve bu faaliyetlerde süreç içerisinde yaşanan değişimleri incelemektir. Araştırma, nitel araştırma modeli kapsamında tekli durum çalışması ile desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, Gaziantep Üniversitesi TÖMER Biriminde görev alan üç öğretim görevlisinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, gözlem, görüşme ve doküman incelemesi yoluyla çevrim içi toplanmıştır. Araştırma sürecinde ekip üyelerinin kendi öğretim davranışlarına daha eleştirel yaklaşabildikleri, öz düzenlemeye dönük kararlar aldıkları, derste oluşabilecek muhtemel durumları ve sorulabilecek soruları öngörebildikleri gözlenmiştir. Hazırlık ve yansıtma çalışmalarında yapılan tartışmaların ders sürecinin başarısını artırdığı tespit edilmiştir. Uygulama sırasında ortaya çıkan başarısızlıklara yönelik çoğunlukla kontrol edilebilir nedensel atfetmelerde bulunulmuştur. Araştırma sürecinde derinleştikçe dersin başarısızlıklarına dair yapılan nedensel atfetmelerde azalma olduğu görülmüştür. Ders sonunda yapılan nedensel atfetmelerden hareketle bir sonraki araştırma dersine yönelik düzenleyici kararlar alınmıştır. Araştırmanın genel sonuçları, modelin döngüsünün katılımcıların mesleki gelişimlerine katkı sağladığını, öğretmenlik motivasyonlarını artırdığını ve öz düzenleme süreçlerini geliştirdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study using the model of teaching Turkish as a foreign language course in teaching their courses with the assistance of remote online training tools is exhibited in the group stages of preparation and reflection activities, and to examine the changes is in the process of these activities. The research was designed with a single case study within the scope of the qualitative research model. The participants of the study consist of three lecturers working at the TÖMER Unit of Gaziantep University. The data of the research were collected online through observation, interview and document review. During the research process, it was observed that team members were able to approach their own teaching behavior more critically, make decisions aimed at self-regulation, anticipate possible situations that may occur in the lesson and questions that may be asked. It has been determined that the discussions made in the preparatory and reflection studies increase the success of the course process. Mostly controllable causal attributions were made for the failures that occurred during the application. As the research process deepened, it was seen that there was a decrease in causal attributions made about the failures of the course. Based on the causal attributions made at the end of the course, regulatory decisions were made for the next research course. The general results of the research reveal that the cycle of the model contributes to the professional development of the participants, increases their motivation for teaching and improves their self-regulation processes.