Meta analizi ile finansal okuryazarlık üzerine bir araştırma
A research on financial literacy with meta analysis
  1. Tez No: 756415
  2. Yazar: HİLAL ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Meta-analiz, belirli bir konu üzerine birbirinden bağımsız bireysel çalışma verilerinin sentezinde kullanılan istatistiksel bir yöntemdir Çalışmada meta-analiz yönteminin tarihsel süreci, amacı, kazanımları ve yitirimleri, süreci, analiz kavramları, modeller, analiz yöntemlerinin teorik olarak açıklaması ve uygulaması yer almaktadır. Bu çalışmada cinsiyet ve eğitim (örgün/normal ve ikinci öğretim) şekli ile finansal okuryazarlık arasındaki ilişkiyi belirlemek için 2015-2020 yılları arasında yazılan makalelerin verileri sentezlenmeye çalışılmıştır. Bu sentezleme işlemi için de meta-analiz uygulamasından faydalanılmıştır.“Finansal okuryazarlık”ve“cinsiyet”anahtar kelimeleri kullanılarak“Dergi Park”veri tabanındaki araştırma sonucu 28 çalışmaya ulaşılmış, her bir çalışmaya için“ortalama, standart sapma ve örneklem büyüklüğü”veya“ortalama, örneklem büyüklüğü ve t değeri”kriterlerine göre 22 çalışma analize dâhil edilmiştir. Aynı şekilde“finansal okuryazarlık”ve“eğitim (örgün/normal ve ikinci öğretim) şekli”anahtar kelimeleri kullanılarak 8 çalışmaya ulaşılmış, her bir çalışmaya için“ortalama, standart sapma ve örneklem büyüklüğü”veya“ortalama, örneklem büyüklüğü ve t değeri”kriterlerine göre 6 çalışma analize dâhil edilmiştir. Çalışmalara ait etki büyüklükleri, heterojenlik, sabit etki ve rastgele etki modelleri ile genel etki hesaplanmıştır. Yayın yanlılığına ait sonuçlar; analizler ve şekillerle ortaya konmuştur. Analiz bulgularına göre“finansal okuryazarlık”ile“cinsiyet”arasında heterojenlik;“finansal okuryazarlık”ile "eğitim (örgün/normal ve ikinci öğretim) düzeyi arasında Q istatistiğine göre heterojenlik, I^(2 )istatistiğine göre düşük oranda heterojenlik tespit edilmiştir. Finansal okuryazarlık üzerinde cinsiyetin küçük düzeyde etki gösterdiği tespit edilmiştir. Eğitim düzeyinin finansal okuryazarlık düzeyi üzerinde etkisinin sabit etki ve rastgele etki modellerine göre etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, araştırmalar arasında yayın yanlılığı olmadığı da aynı şekilde analizler ile tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Meta-analiz, Heterojenlik, Sabit Etki Modeli, Rastgele Etki Modeli.
Özet (Çeviri)
Meta-analysis is a statistical method used in the synthesis of independent, individual study data on a particular subject. The study includes the historical process, purpose, gains and losses of the meta-analysis method, its process, analysis concepts, models, theoretical explanation and application of analysis methods. In this study, the data of the articles written between 2015-2020 were tried to be synthesized in order to determine the relationship between gender and education (formal/normal and evening education) and financial literacy. Meta-analysis method was also used for this synthesis process. Using the keywords“financial literacy”and“gender”, 28 studies were reached as a result of the search in the“Journal Park”database, and 22 studies were included in the analysis according to the criteria of“mean, standard deviation and sample size”and“mean, sample size and t value”. Similarly, 8 studies were reached by using the keywords“financial literacy”and“formal/normal and evening education”, and 6 studies were included the analysis according to the criteria of“mean, standard deviation and sample size”and“mean, sample size and t value”. The overall effect was calculated with the effect sizes, heterogeneity, fixed effect and random effect models of the studies. Results of publication bias; demonstrated by analysis and figures. According to the analysis findings, heterogeneity between“financial literacy”and“gender”; Heterogeneity was found between“financial literacy”and "education (formal/normal and evening education) level according to the Q statistic, and low heterogeneity according to the I^(2 ) statistic.It has been determined that gender has a small effect on financial literacy. It has been ascertained that the effect of education level on financial literacy level is not affected by fixed effect and random effect models. As a result of the study, it was also found out that there was no publication bias among the studies. Keywords; Meta-analysis, Heterogeneity, Fixed Effect Model, Random Effects Model