Vergi ahlakı ve vergi ahlakının gelişmesinde maliye bölümü eğitiminin rolü: Dumlupınar Üniversitesi örneği
Tax morale and the role of public finance department education in the development of tax morale: The case of Dumlupınar Üniversity
  1. Tez No: 756425
  2. Yazar: UMMAHAN YİĞİT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HIZARCI BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Devletin önemli gelir kaynaklarından olan vergilere mükelleflerin gönüllü vergi uyumu sağlaması bakımından vergi ahlakının geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı vergi ahlakı ve vergi ahlakının belirleyicilerini ele alarak Türkiye'deki vergi ahlakının gelişimine katkı sağlamanın yanında mali eğitimin vergi ahlak düzeyine etkisini tespit etmek hedeflenmiştir. Türkiye'deki vergi ahlak düzeyi üzerinde etkili olan unsurların tespiti için Dünya Değerler Anketinin 2. dalga, 4. dalga, 5. dalga, 6. dalga ve son yayınlanan 7. dalga verilerinden yararlanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Vergi ahlakının belirleyen en önemli faktörlerin sosyokültürel ve psikolojik etkenler olduğu görülmektedir. Türkiye'deki vergi ahlak düzeyi 7. dalga verilerine göre %78,1 olarak kaydedilmiştir. Vergi ahlakını etkileyen faktörlerin tek başına belirleyici bir unsur olmadığı bahsedilen unsurlardan hepsinden farklı derecede etkilendiği ifade edilebilir. Dumlupınar Üniversitesi Maliye Bölümü birinci ve son sınıf öğrencileri üzerinde vergi ahlak düzeyi ve belirleyicileri değerlendirilmiştir. Maliye bölümünde alınan ekonomik, mali ve iktisadi eğitimin vergi ahlak düzeyini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Birinci sınıf öğrencilerine göre dördüncü sınıf öğrencilerinin vergi ahlak düzeyi daha gelişmiş düzeydedir. Bağımsız değişkenler üzerinde sosyokültürel ve ekonomik faktörlerin etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Birinci öğretimde öğrenim gören öğrencilerin vergi ahlak düzeyi ikinci öğretim öğrencilerine göre daha gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax morale needs to be improved in order to ensure voluntary tax compliance of taxpayers to taxes, which are important income sources of the state. The aim of the study is to contribute to the development of tax morale in Turkey by addressing tax morale and the determinants of tax morale, as well as to determine the effect of financial education on the level of tax morale. In order to determine the factors affecting the tax morale level in Turkey, comparisons were made using the 2nd wave, 4th wave, 5th wave, 6th wave and recently published 7th wave data of the World Values Survey. It is seen that the most important factors determining tax morale are sociocultural and psychological factors. The tax morale level in Turkey was recorded as 78.1% according to the 7th wave data. It can be stated that the factors affecting tax morale are not a determining factor on their own, but are affected differently by all of the mentioned factors. The level of tax morale and its determinants were evaluated on the first and last year students of Dumlupınar University, Department of Finance. It has been determined that the economic, financial and economic education received in the department of finance has a positive effect on the tax morale level. Compared to the first year students, the tax morale level of the fourth year students is more advanced. It has been determined that sociocultural and economic factors have an effect on independent variables. The tax morale level of students studying in primary education is more developed than students in secondary education.