Lise öğrencilerinin çoktan seçmeli test sorularını çözme biçimlerinin görsel analizi ve test performansı ile ilişkisi
The visual analysis of the high school students' styles of doing multiple choice test and its relationship with the test performance
  1. Tez No: 756426
  2. Yazar: BÜŞRA SAYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH SAMİ TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Eğitim sisteminde lise öğrencilerinin mevcut bilgilerinin ölçülebilmesi ve bir alt kademeden bir üst kademeye geçişin sağlanması için çoktan seçmeli test yöntemi ile hazırlanan sınavlara tabii tutulmaktadırlar. Bu sınavlarda her öğrencinin sorulara yaklaşımı ve soruları çözme stilleri birbirlerinden farklı olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı Antalya Kimya Olimpiyatlarına katılmış farklı liselere devam eden öğrencilerin, sınav sırasında kullandıkları sınav kitapçıklarındaki sorular üzerinde kurşun kalem müdahalesi ile kendiliğinden/istemsiz oluşan birtakım çizim-resim ve benzeri görsel verilerin kodlanarak standart hale getirilmesi ve analiz edilmesidir. Kodlama olarak ifade edilen işlem, soru çözümleri yapılırken oluşan çizim ve şekillerin farklı kriterlere göre kıyaslanması ve çözümlenmesidir. Bu bağlamda, 2019 yılında Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen toplam 206 kişinin katıldığı 4. Antalya Kimya Olimpiyatı (AKO) sınavına katılan 10. ve 11. sınıf öğrencilerinden geri teslim alınan sınav kitapçıkları, oluşturulan sistematik bir yaklaşımla görsel incelemeye tabi tutulmuş, öğrencilerin soru çözme biçim ve yaklaşımları sınıflandırılmıştır. Amaçlı örnekleme uygun olarak seçilen 206 öğrencinin test kitapçığı incelenmiş ve standardize edilerek 5 ayrı kriter ışığında sınıflandırılmıştır. Oluşturulan bu 5 kriter ışığında elde edilen veriler SPSS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde“bağımsız gruplar t-testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to measure the current knowledge of high school students in the education system and to ensure the transition from a lower level to an upper level, they are subjected to exams prepared by the multiple choice test method. In these exams, the approach of each student to the questions and the styles of solving the questions may be different from each other. The purpose of this study Antalya Chemistry Olympics students who attend different high schools took part in the during the exam the questions in pencil on the intervention used test booklets with spontaneous/involuntary some of the drawing-painting, and the visual data to be standardized, and so forth coded and analysed. The process expressed as coding is the comparison and analysis of drawings and shapes formed while solving questions according to different criteria. In this context, a total of 206 people participated in the 4th event held at Akdeniz University in 2019. Participating in the Antalya Chemistry Olympiad (AKO) exam 10. and 11. the exam booklets received back from the class students were subjected to visual examination with a systematic approach, and the question solving styles and approaches of the students were classified. The test booklets of 206 students selected in accordance with the purposeful sampling were examined and standardized and classified in the light of 5 separate criteria. The data obtained in the light of these 5 criteria were analyzed using the SPSS 23 program. In the analysis of the data, the“independent groups t-test”was used.