Bilimin doğası öğretimi üzerine bibliyometrik bir analiz
A bibliometric analysis on teaching of nature of science
- Tez No: 756448
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında“nature of science”anahtar kelimesi Web Of Science veri tabanında aratılarak 1980-2021 yılları arasındaki süreçte bilimin doğası ile ilgili üretilen 1199 makaleye ulaşılmış ve elde edilen veriler bibliyometrik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Arama sonucunda elde edilen veriler, R-Studio programının bibliometrix paketinin bir web arayüzü olan“biblioshiny”aracılığıyla, ana bilgiler, yıllara göre dağılımına, ortalama alıntı sayısına, üç alan grafiğine, en çok yayın yapan yazarlara ve üniversitelere, yazarların h indeksine, birikimli dergi büyümesine, sorumlu yazarların ülkeleri ve ülkelere göre makale sayısına, ülkelerin bilimsel üretkenliğine, en sık kullanılan kelimelere, kelime bulutuna, kelime ağacı haritasına, kelime dinamiklerine, trend konulara, kelime ağı haritasına, kelimeler için tematik harita, tematik evrim, kavramsal yapı haritasına, makalelerin ortak alıntı ağına, yazarların, üniversitelerin, ülkelerin iş birliği ağına, ülkelerin ve üniversitelerin yayın büyümesi ve histografya başlıkları altında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda N.G. Lederman'ın en fazla katkıyı sağlayan yazar, en yüksek h indeksi etkisine sahip olan yazar, en fazla iş birliği kuran yazar olduğu; International Journal of Science and Mathematics Education dergisinin araştırma alanına katkı yapan ilk dergi olduğu; Virginia Üniversitesi'nin alan ilk katkı yapan üniversite olduğu; üniversiteler arasında en fazla iş birliği yapan üniversitenin, Indiana University olduğu; ABD'nin en fazla makale üreten ve en fazla iş birliği kuran ülke olduğu; makalelerde en sık kullanılan kelimelerin“views”,“students”,“science”ve“knowledge”olduğu görülmüştür. Sonraki süreçlerde alana ilgi duyan ve araştırma yapmayı düşünen araştırmacılara referans olacağı düşünülerek, alana yapılacak olan teorik katkının önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the keyword“nature of science”was searched in the Web of Science database, and 1199 articles about the nature of science were found in the period between the years 1980-2021, and the obtained data were analyzed by bibliometric analysis method. The data obtained as a result of the search were analyzed under the headings of main information, distribution by years, average citations per year, tree fields plot, the most published authors and universities, the h index of the authors, the cumulative journal growth, the countries of the responsible authors and the number of articles by country, the scientific productivity of the countries, most frequent words, word cloud, treemap, word dynamics, trend topics, word network map, thematic map for words, thematic evolution, conceptual structure map, co-citation network, cooperation network of authors, universities, countries, publication growth of countries and universities and histography through the“biblioshiny”, a web interface of the bibliometrix package of the R-Studio program. As a result of the research, N.G. Lederman is the most contributing author, the author with the highest h index effect, the most collaborating author; International Journal of Science and Mathematics Education is the first journal to contribute to the field of research; The University of Virginia was the first contributing university to receive; the university that cooperates the most among universities is Indiana University; the USA is the country that produces the most articles and cooperates the most; it was seen that the most frequently used words in the articles were“views”,“students”,“science”and“knowledge”. It has been emphasized that the theoretical contribution to the field is important, considering that it will be a reference for researchers who are interested in the field and intend to conduct research in the following processes.