Kripto paralara yönelik öğrenci eğilimleri: Gaziantep özelinde bir araştırma
Students' tendencies towards cryptocurrencies: A specific research to Gaziantep
  1. Tez No: 756473
  2. Yazar: NADİRE DALMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ, DR. GÖNÜL ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Her geçen gün önemi artan finansal okuryazarlık kavramının bireye, topluma ve ekonomiye doğrudan veya dolaylı etkileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra günümüz dünyasında kripto para birimleri oldukça popüler hale gelmiştir. Kripto paraların risk unsuru taşımasının yanında oldukça yüksek kazanç sunması yatırımcıların ilgisini çekmekte ve her geçen gün kripto para yatırımcı sayısının arttığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı; Gaziantep Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin finansal okuryazarlık ve kripto para okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve kripto para piyasalarına katılım sağlayan öğrencilerin katılım durumları üzerinde hangi faktörlerin etkili olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaçla toplamda 510 öğrenciye anket uygulanmış olup anket soruları Kümeleme Analizi, Lojistik Regresyon Analizi ve Ki-Kare Testi ile analiz edilmiştir. Bu doğrultuda yapılan analizler neticesinde araştırma kapsamındaki davranışsal eğilimler, sosyo-ekonomik faktörler, finansal okuryazarlık ve kripto para okuryazarlığı olmak üzere toplam 6 faktör ile kripto para piyasalarına katılım durumu arasında ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of financial literacy, whose importance is increasing day by day, has direct or indirect effects on the individual, society and economy. In addition, cryptocurrencies have become very popular in today's world. In addition to the risk factor of cryptocurrencies, the fact that they offer very high earnings attracts the attention of investors and it is seen that the number of crypto money investors is increasing day by day. Purpose of this study is to determine the level of financial literacy and cryptocurrency literacy of students studying at Gaziantep University and to identify which factors are effective when students participate in cryptocurrency markets. For this purpose, a total of 510 students were surveyed and the survey questions were analyzed using Cluster Analysis, Logistic Regression Analysis and Chi-Square test. As a result of the analyzes made in this direction, it was concluded that there is a relationship between a total of 6 factors, including behavioral tendencies, socio-economic factors, financial literacy and cryptocurrency literacy, and participation in crypto money markets.