İlkokul yöneticilerinin teknolojik liderlik öz yeterlikleri ile 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between technological leadership skills and 21st century skills of primary school headquarters
  1. Tez No: 756497
  2. Yazar: KAZIM DOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmayla, ilkokul yöneticilerinin teknolojik liderlik öz yeterlikleri ile 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca kişisel bilgi formunda yer alan değişkenler ile ilkokul yöneticilerinin teknolojik liderlik öz yeterlikleri ve 21. yüzyıl becerileri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Nicel araştırma yöntemleri kapsamında betimsel (tarama) araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen bu araştırmada Konya ili merkez Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerindeki devlet okullarında görev yapan ilkokul yöneticilerinin görüşlerine başvurulmuştur. Yöneticilere uygulanan anket formunun birinci kısmında kişisel bilgi formu, ikinci kısmında beş alt boyuttan oluşan Eğitim Yöneticileri Teknolojik Liderlik Öz Yeterlikleri Ölçeği ve üçüncü kısımda ise üç alt boyuttan meydana gelen Öğretmen Adaylarına Yönelik 21. Yy. Becerileri Yeterlilik Algıları Ölçeği bulunmaktadır. 272 anket formunun değerlendirilmeye alındığı araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi amacıyla, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon testi uygulanmıştır. Ayrıca etki büyüklüğünü ortaya koymak amacıyla Cohen's d Testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ilkokul yöneticilerinin teknolojik liderlik öz yeterliklerine ilişkin algılarının“yeterli”düzeyinde gerçekleştiği görülmüştür. Yöneticilerin teknolojik liderlik düzeyleri ile cinsiyet ve mesleki kıdemleri açısından anlamlı bir farklılık oluşmadığı saptanmıştır. İlkokul yöneticilerinin teknolojik liderlik algıları ile görev, öğrenim durumları ve yaş değişkenlerine göre anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerine ilişkin algılarının“katılıyorum”düzeyinde gerçekleştiği görülmüştür. İlkokul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerileri algısı ile cinsiyet, kıdem ve yaş açısından anlamlı bir fark oluşmadığı saptanmıştır. Bunun yanında ilkokul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerileri algıları ile görev ve öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. İlkokul yöneticilerinin teknolojik liderlik davranışları toplamı ve boyutları ile 21. yüzyıl becerileri toplamı ve boyutları arasında pozitif yönlü, orta düzey ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It's aimed to find out the relationship between technological leadership self-efficacy of school principals and 21st-century skills with the study. Also, the variables in the personal information form have been searched whether they cause a significant difference in the technological leadership efficacy of primary school administrators and 21st-century skills. This study was carried out with the descriptive (survey) research method within the extent of the quantitative research method and the views of primary school administrators working in public schools in Selcuklu, Meram, and Karatay districts of Konya were consulted. In the first part of the questionnaire applied to the administrators, there is a personal information form, in the second part there is the School Administrators Technological Leadership Self-Efficacy Scale consisting of five sub-dimensions, and in the third part, the 21st-century Skills Efficiency Perceptions Scale for Pre-service Teachers consisting of three sub-dimensions. Arithmetic average, standard deviation, percentage, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation test were applied in order to analyze the data obtained in the study, in which 272 questionnaire forms were evaluated. In addition, Cohen's d Test was applied to reveal the effect size. According to the results of the research, it was observed that the perceptions of primary school administrators regarding their technological leadership self-efficacy were at the“adequate”level. It was determined that there was no significant difference between the technological leadership levels of the managers and their gender and professional seniority. It has been determined that there is a significant difference according to the technological leadership perceptions of primary school administrators and the variables of duty, educational status and age. According to the results of the research, it was observed that school administrators' perceptions of 21st-century skills were at the level of“agree”. It was determined that there was no significant difference between primary school administrators' perception of 21st-century skills and gender, seniority and age. In addition, it has been determined that there is a significant difference according to primary school administrators' perceptions of 21st-century skills and the variables of duty and educational status. It has been determined that there is a positive, moderate, and significant relationship between the sum and dimensions of primary school administrators' technological leadership behaviors and the sum and dimensions of 21st-century skills.