İhracat odaklı lojistik ağ tasarımı: Otomotiv sektörü üzerine bir uygulama
Export oriented logisitcs network design: An application on automotive industry
  1. Tez No: 756496
  2. Yazar: BİLAL ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TAŞEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İhracat ülke ekonomileri için yadsınamayacak derecede önemlidir. Ülkelere ekonomik bağımsızlığını kazandırmasının yanı sıra sağladığı refah boyutuyla her bir yurttaşın yaşam kalitesini arttırmada anahtar rol oynamaktadır. Bir ülkede ihracat hacmini arttırmanın en önemli unsurlarından birisi de dış dünyada talep gören mal ve hizmet üretme bilgisine ve alt yapısına sahip olmaktır. Bu kapsamdaki üretim alt yapısı ve teknolojisine sahip olan ülkeler zaman içerisinde ihracatta başarıyı sağlamadaki tek etkenin sadece bu ürünleri üretme kabiliyetine sahip olmakla mümkün olmadığını aynı zamanda bu ürünleri dış dünyaya en hızlı ve güvenilir şekilde ulaştırmayı sağlayacak bir lojistik alt yapısına sahip olmak ile mümkün olduğunu anlamışlardır. Ülkelerin lojistik alt yapısının gelişmişlik düzeyinin ölçümlenmesi çok kolay olmasa da bu alanda genel kabul gören ve Dünya Bankası tarafından iki yılda bir yayınlanan Lojistik Performans İndeksi, ülkelerin lojistik alt yapısındaki gelişmişlik seviyesini ortaya koyan anahtar performans göstergesidir. Türkiye lojistik alt yapısı bu endeksteki göstergeler baz alındığında yıllar itibariyle düşüş sergileyen bir performans ortaya koymaktadır. Bu endeks içerisindeki en düşük kategori ise uluslararası sevkiyat süreçleridir. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin en büyük ihracat sektörü olan Otomotiv sektöründe ihracat yönlü bir dağıtım merkezi kurulum çalışması yapılarak uluslararası sevkiyat alanında bir verimlilik yaratmak ve Türkiye lojistik performans indeksine pozitif katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Exports are undeniably important for national economies. It plays a key role in increasing the quality of life and happiness of each citizen. The welfare of nations depends on their economic independence. The most important tool for this is to have strong export economy. One of the most important elements of increasing the export volume in a country is to have the knowledge and infrastructure to produce goods and services that are in demand in the foreign markets. In order to be successful in export, it is not enough to have an advanced production infrastructure, but also a good logistics infrastructure is required to deliver their products in the fastest and most reliable way. Although it is not easy to measure the level of development of the logistics infrastructure of the countries, the Logistics Performance Index, which is accepted in this field and published every two years by the World Bank, is the key performance indicator. Turkey's logistics infrastructure shows a declining performance over the years, based on the indicators in this index. The lowest item in this index is international shipment processes. In this thesis, it is aimed to create efficiency by establishing an export-oriented distribution center in the automotive sector. It is thought that this model will make a positive contribution to Türkiye logistics performance index.