Türk hukukunda alacaklının açtığı ortaklığın giderilmesi davası
The lawsuit for the elimination of joint ownership opened by the creditor in Turkish law
  1. Tez No: 756515
  2. Yazar: ÖMER YAVUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmamız kapsamında, birlikte mülkiyet ilişkisinin çoğu zaman kaçınılmaz bir sonucu olan ortaklığın giderilmesi davası ve İİK m. 121 yetkisine dayanan, paydaşların açtığı ortaklığın giderilmesinden farklı olarak kendine özgü özel dava şartları bulunan ve esas amacı alacaklının alacağını tahsil imkânı sağlayan“alacaklının açtığı ortaklığın giderilmesi”davası incelenmeye çalışılmış, Türk Hukuk Siteminde malikin mülk üzerindeki mutlak tasarruf yetkisini sınırlandıran bu özel durumun kendine özgü usulî farklılıklarına değinilmiş, bu davaya özel dava şartları ayrı başlıklar altında irdelenmiştir. Çalışmamızla alakalı olarak öğretide ileri sürülen farklı görüşlerin yanında yüksek yargı içtihatlarına genişçe yer verilmiş, önemli sayılan hususların hemen ardından konuyla alakalı Yargıtay Kararları, karar künyesiyle birlikte sunulmuş, uygulamada sıkça yapılan hatalara ışık tutulmaya çalışılmıştır. Ortaklığın giderilmesi davasına özgü tarafların davada hem davacı hem de davalı konumunda bulunmasının klasik hukuk davalarından farklı olarak yargılama giderlerinin paylaştırılmasına yansımasındaki hukuk mantığına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of our study, the case of elimination of joint ownership, which is often an inevitable result of the co-ownership relationship, and the case of“ elimination of joint ownership opened by the creditor”, which is based on the authority of Enforcement and Bankruptcy Code article 121, which has special case conditions different from the elimination of joint ownership opened by the stakeholders, and whose main purpose is to collect the debtor's receivable, has been tried to be examined. In addition to the different views put forward in the doctrine regarding our study, the high judicial jurisprudence has been extensively included, the Supreme Court Decisions related to the subject have been presented together with the decision tag, right after the important issues, and it has been tried to shed light on the mistakes that are frequently made in practice. It has been tried to shed light on the legal logic in the reflection of the parties' being both the plaintiff and the defendant in the case of dissolution of partnership, to the apportionment of litigation expenses, unlike classical civil cases.