Representations of minorities in contemporary Turkish cinema under the spectrum of postcolonial theory
Postkolonyal teori açısından çağdaş Türkiye sinemasında azınlıkların temsilleri
  1. Tez No: 756517
  2. Yazar: MUSTAFA ORHAN GÖZTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENI VARMAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma Çağdaş Türkiye Sinemasında azınlık temsillerini postkolonyal teori ışığında tartışmayı amaçlamaktadır. Postkolonyal teori her ne kadar sömürge sonrası ilişkilere odaklansa da, Türkiye'nin özgün durumu; bir yandan sömürge olmaması öte yandan Avrupa ülkeleri ile ilişkisinin Geç-Osmanlı ve Erken-Cumhuriyet dönemlerindeki modernleşme sürecinde baskın bir politika olarak kendini göstermesi açısından bir çeşit sömürgevari baskıya maruz kalması, son yıllarda postkolonyalizm tartışmasının özellikle tarih ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu çalışma, Homi K. Bhabha'nın postkolonyalizmi geçmişle ilişkili bir olgu olmaktan çıkartarak günümüzde özellikle kültürel alanda kendini gösteren bir ilişkiler alanı olduğu varsayımından yola çıkmaktadır. Dolayısıyla günümüzde hiçbir kültür, o ya da bu şekilde sömürge deneyiminden uzak kalmamış olduğu için günümüz toplumlarında çevre ve taşra ilişkileri ile azınlıklar söz konusu olduğunda bu toplulukların sömürge olup olmamalarına bakılmaksızın ele alınmalarına olanak tanınmıştır. 1990'lı yıllardan itibaren ortaya çıkan Yeni Türkiye Sineması açısından da kimlik temsil rejimlerindeki değişim, merkezi bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, Edward Said'in Şarkiyatçılık kavramı, Bhabha'nın terminolojisinde yer alan taklit, parodi, melezleşme ve üçüncü alan kavramları ve Hamid Naficy'nin aksanlı sinema olarak tanımladığı sürgün veya diaspora deneyimlerinin sinemada nasıl şekillendiğine ilişkin çalışması, tezin teorik çerçevesi olarak belirlenmiş ve ele alınan filmlerdeki azınlık temsilleri bu çerçeve üzerinden incelenmiştir. Çalışmada yer alan filmler, Naficy'nin kimlik yolculukları sınıflandırmasına göre kategorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses representations of minorities in contemporary Turkish cinema under the spectrum of postcolonial studies. Turkey is among a few countries that has never been colonized, yet, it has been subjected to a kind of colonial pressure in terms of its relations with Europe particularly during the modernization period in the late-Ottoman and Early-Republican era. In the last few decades, this unique position has increased the debates on Turkey's postcoloniality, especially in the fields of history and international relations. This dissertation is based on Homi K. Bhabha's argument that postcolonialism is not a phenomenon of the past but rather an area of relations that manifests itself especially in the cultural sphere today. And because no culture has remained unaffected from colonial experience, one way or the other, when it comes to center/periphery relations and minorities in contemporaray societies, it is possible to discuss these societies regardless of whether they have a colonial past or not. With regards to this dissertation, the transformation in the representations of minorities in new Turkish Cinema that emerged in the 1990s has a central importance. In this context, the dissertation uses Edward Said's concept of orientalism, Bhabha's concepts of mimicry, mockery, hybridization, and Third Space, and Hamid Naficy's accented cinema as its theoretical framework and aims to analyze the representations of minories in nine films. The selected group of films is classified according to Naficy's categorization of journeys of identity; journeys of quest, homeseeking, home founding and return.