Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu (TCK m. 134)
The crime of violation of privacy (TPC a. 134)
  1. Tez No: 756519
  2. Yazar: EZGİ TEZİR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Özel hayatın gizliliğinin korunması hakkı, insanların kişiliklerini koruyup geliştirebilmeleri için sahip olmaları gereken temel haklardan biridir. Bu hak, 1982 Anayasası'nın 20. maddesinde koruma altına alınmıştır. Özel hayatın gizliliğinin korunması hakkının suç teşkil eden fiillerden korunması ise, 5237 sayılı TCK'nın 134. maddesi ile sağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunun TCK bakımından düzenlenmesini incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, özel hayat kavramı, özel hayatın gizliliğinin korunması hakkı ve bu hakka ilişkin uluslararası ve ulusal hukukta yer alan düzenlemelerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, 5237 sayılı TCK'nın 134. maddesinde yer alan özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunun fail, mağdur, maddi ve manevi unsur ile hukuka uygunluk nedenleri bakımından incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, suçu ağırlaştırıcı nedenler, teşebbüs, iştirak, içtima, yaptırım, zamanaşımı ve muhakeme usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right of privacy is one of the fundamental rights that people should have in order to protect and develop their personality. In Turkish Law, this right is protected in the article 20 of the Constitution Act, 1982. Protection of the right of privacy against criminal acts is provided by the article 134 of the Turkish Penal Code, numbered 5237. The purpose of this study is to examine the criminal invasion of privacy in terms of the Turkish Penal Code regulation. This study consists three sections. In the first section, the concept of private life, the right of privacy and the regulations in international and national law regarding this right are mentioned. In the second section, the invasion of privacy which is regulated in the article 134 of the Turkish Penal Code, numbered 5237, is examined in terms of perpetrator, victim, actus reus, mens rea and the justification reasons. In the third section, aggravating circumstances, attempt, accomplicity, aggregation, sanction, prescription and the judgement procedure are analyzed.