Değişen bir dünya düzenine doğru: Eşitsizliğin coğrafyaları ve Covid-19 salgını
Towards a changing world order: Geographies of inequality and the Covid-19 pandemic
- Tez No: 825794
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Covid-19 yüz milyonlarca kişiye bulaşmış ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep olmuştur. Hastalık küresel bir yaygınlığa sahip olsa da farklı ülke vatandaşları için farklı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma, Covid-19 vaka ve ölüm sayılarındaki ülkeler arası farklılıkların nedenlerini incelemektedir. Araştırmanın temel amacı ülkeler arasında çeşitli göstergeler açısından mevcut eşitsiz yapının Covid-19 vaka ve ölüm sayıları üzerindeki etkisini açıklamaktır. Aynı zamanda araştırma ile yakından ilişkisi bulunan demografik geçiş teorisi, epidemiyolojik geçiş teorisi ve küreselleşme ile ilgili görüşler açıklanarak savlarının Covid-19 özelinde ne kadar geçerli olduğu tartışılmıştır. Çalışma pozitivist/nomotetik duruşu benimseyen ampirik yönteme sahiptir. Bu bağlamda istatistiksel veriler kullanılarak; Covid-19 vaka ve ölüm sayıları ve ülkeler arasında eşitsiz yapıda olduğu düşünülen bazı göstergeler haritalanmış ve bu iki yapı arasındaki ilişkiyi açıklamak için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Üretilen haritalar, hem Covid-19 vaka ve ölüm sayılarının hem de seçili değişkenlerin ülkeler arasında önemli ölçüde eşitsiz bir şekilde dağıldığını göstermektedir. Korelasyon analizinin sonuçlarına göre vaka ve ölüm sayıları; gelir seviyesi, yaşlı nüfusun oranı, tütün tüketiminin yaygınlığı, diyabetli nüfusun oranı, nüfus yoğunluğu ve bazı salgınla mücadele önlemleri ile ilişkilidir. Regresyon analizinin sonuçları ise bağımsız değişkenlerden; gelir seviyesi, yaşlı nüfusun oranı, tütün tüketiminin yaygınlığı, diyabetli nüfusun oranı, okulların kapatılması önlemleri ve evde kalma önlemlerinin vaka ve ölümlerdeki ülkeler arası farklılıkların açıklanmasında birer faktör olduğunu göstermiştir. Özellikle gelir seviyesi ve yaşlı nüfusun oranı değişkenleri modellere katkı yönünden öne çıkmıştır. Demografik ve epidemiyolojik geçişin ileri aşamalarında bulunan ülkeler, beklenenin aksine bir salgın hastalıktan en çok etkilenen bölgeleri oluşturmuştur. Bu durum küreselleşmenin getirdiği artan bağlantısallık sonucunda farklı niteliklere sahip hastalıkların mevcut kuramsal çerçevenin ortaya koyduğu savların aksine dünyanın herhangi bir bölgesini etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 has infected hundreds of millions of people and caused many deaths worldwide. Despite the disease's global prevalence, it has produced different results for citizens of different countries. This research examines the reasons for the differences between countries in the number of Covid-19 cases and deaths. The main purpose of the research is to demonstrate the effect of various unequally distributed indicators on the number of Covid-19 cases and deaths. Also, demographic transition theory, epidemiological transition theory, and globalization, which are closely related to the research, are explained and discussed on how valid their arguments are for Covid-19. The study has an empirical method that adopts a positivist/nomothetic stance. In this context, using statistical data; The number of Covid-19 cases and deaths and some indicators thought to be unequal between countries were mapped, and correlationregression analyzes were performed to explain the relationship between these two structures. The maps show that both the number of Covid-19 cases-deaths and the selected variables are unevenly distributed among countries. According to the results of the correlation analysis, cases, and deaths; are related to income level, the proportion of the elderly population, the prevalence of tobacco consumption, the proportion of the population with diabetes, population density, and some pandemic control measures. The results of the regression analysis showed; Income level, the proportion of the elderly population, the prevalence of tobacco consumption, the proportion of the population with diabetes, school closure, and stay-at-home measures are factors in explaining crosscountry differences in cases and deaths. In particular, the variables of income level and the ratio of the elderly population came to the forefront in terms of contribution to the regression models. Contrary to expectations, countries in the further stages of demographic and epidemiological transition constituted the regions most affected by an epidemic. This shows that because of the increasing connectivity brought by globalization, diseases with different characteristics can affect any part of the world, contrary to the arguments put forward by the current theoretical framework.