Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 1-5 öğrencilerinin COVID-19 salgınına ilişkin yaşadıkları zorluklar, kaygı düzeyi, bilgi, inanç ve tutumlarının araştırılması
Evaluation of anxiety level, difficulties, knowledge, bliefs and attitudes associated with COVID-19 of class 1-5 students in Mersin University Medical Faculty
  1. Tez No: 756546
  2. Yazar: TUĞBA ABIKA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
20 Aralık 2019 tarihinde başvurmuş 3 hastanın bronkoalveolar lavaj sıvıları alınarak, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemiyle viral RNA izole edilmiş ve patojenin β-CoV olduğu saptanmıştır. Yapılan sekanslama çalışmalarında izole edilen virüsün genomik düzeyde %85 oranında β-CoV'e benzerlik gösterdiği ortaya konulmuş ve bunun üzerine izole edilen virüs 2019- nCoV olarak adlandırılmıştır. Covid-19 salgını döneminde başta sağlık çalışanları olmak üzere toplumun tüm kesimleri büyük sıkıntılar ve zorluklar yaşamıştır. Yoğun işyükü, zorlu çalışma koşulları ve artan morbidite ve mortalite stresi tükenmişlik durumuna yol açmıştır. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin salgına ilişkin yaşadıkları zorlukların, kaygı düzeylerinin, bilgi, inanç ve tutumlarının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmamızda duygusal tükenme alt ölçeğindeki soruların tamamına öğrencilerin verdiği yanıtların ortalaması yüksek tükenmişlik düzeyinde olduklarını göstermiştir. Duygusal tükenme alt ölçeğinde klinik sınıf öğrencilerin istatiksel olarak anlamlı şekilde preklinik sınıf öğrencilere göre daha yüksek tükenmiş düzeyinde oldukları belirlenmiştir. Benzer şekilde duyarsızlaşma alt ölçeğindede klinik öğrencilerin preklinik sınıf öğrencilere göre daha yüksek tükenmiş düzeylerinde olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız sonuçlarında belirlenen yüksek tükenmişlik düzeylerinin son yıllarda ortaya çıkan ekonomik kriz, tıp fakültelerindeki öğrenci sayısının artması, iş yükünün artması öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının artması veya Covid19 salgını ile ne düzeylerde ilişkili olup olmadığı bilinmemektedir. Covid19 pandemisi sonrasında yapılacak daha geniş çalışmalarla pandemi öncesi ve pandemi sonrası tükenmişlik ve mesleki doyum düzeylerinin karşılaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In 20th December 2019 bronchoalveolar lavage fluid samples of three patients were examined, viran RNA was isolated by polymerase chain reaction(PCR) and the pathogen was determined as β-CoV. After the sequencing studies it was observed that the isolated virus was 85% similar to β- CoV at genomic level, and upon this the isolated virus was called as 2019- nCoV. During Covid-19 epidemic all segments of society including healthcare workers had hard days and difficulties. Heavy workload, challenging working conditions and increasing morbidity and mortality stress led to burnout state. In this study it was aimed to research difficulties, anxiety level, knowledge, belief and attitude of university students of Mersin University Medical Faculty. Avarage results of answers to emotional exhaustion subscale showed that students were at high level of burnout for this subscale. Results of emotional exhaustion subscale showed that clinical class students were significantly at higher level of burnout than preclinical class students. Similarly results of depersonalization subscale showed that clinical class students were significantly at higher level of burnout than preclinical class students, and these differences were found statistically significant. It was uncertain that these high level of burnout results depend on which of these factors most; economic crisis, increased student numbers of medical schools, increased workload of instructors or Covid19 epidemic. It was recommended that more studies with more participants should be carried out after Covid19 epidemic to compare burnout and professional satisfaction states between pre-pandemic and post- pandemic periods.