Romatolojik hastalığı olan çocuklarda nazofarengial neisseria meningitidis, streptococcus pneumoniae ve haemophilus ınfluenzae TİP B taşıyıcılıklarının araştırılması
Investigation of nasopharyngeal neisseria meningitidis, streptococcus pneumoniae and haemophilus influenzae TYPE B carriers in children with rheumatic diseases
  1. Tez No: 756553
  2. Yazar: KÜRŞAD ALTUĞ SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çocuklarda enfeksiyon hastalıkları, çocukların morbidite ve mortalite oranlarını etkileyen en önemli sağlık sorunlarından biridir. Her yıl dünyada ve ülkemizde binlerce çocuk, enfeksiyon hastalıkları ve buna bağlı komplikasyonlar nedeni ile yaşamlarını yitirmektedir. Bu enfeksiyon hastalıklarının başında özellikle meningokok, pnömokok ve Hib enfeksiyonları gelmektedir. Çalışmamızda romatolojik hastalığı olan 1 ay-18 yıl arası çocuklarda nazofarengial Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae ve Haemophilus influenzae tip b taşıyıcılıklarının araştırılması amaçlandı. Araştırma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yürütüldü. Mart 2022-Mayıs 2022 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran yaşları 1 ay-18 yıl arasında değişen, aktif veya son 1 ay içinde solunum yolu enfeksiyonu öyküsü olmayan, kendilerinden ve ebeveynlerinden onam alınan 200 çocuk dahil edildi. Nazofarengial bölgeden alınan numunelerde Diagen marka DiaRex® GlycerolBufferedSaline (GBS, MC003) solüsyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Infectious diseases in children are one of the most important health problems that affect the morbidity and mortality rates of children. Thousands of children die every year in the world and in our country due to infectious diseases and related complications. At the beginning of these infectious diseases are especially meningococcal, pneumococcal and Hib infections. In our study, we aimed to investigate the nasopharyngeal Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae and Haemophilus influenzae type b carriers in children aged 1 month to 18 years with rheumatological disease. The research was carried out in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases. Between March 2022 and May 2022, 200 children aged between 1 month and 18 years, who applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, active or no history of respiratory tract infection in the last 1 month, and whose consent was obtained from them and their parents were included. Diagen brand DiaRex® GlycerolBufferedSaline (GBS, MC003) solution was used in samples taken from the nasopharyngeal region.