Political leadership in Rwanda: An analysis of Paul Kagame's genocide and development rhetoric
Ruanda'da siyasi liderlik: Paul Kagame'nin soykırım ve kalkınma retoriğinin bir analizi
  1. Tez No: 756555
  2. Yazar: MUSA M. KAMARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, ulusal desteği, sürekliliğini ve uluslararası destekleri sürdürürken otoriter politikayı güçlendiren kamusal söylemleri kullanan siyasal lider Paul Kagame'nin soykırım ve kalkınma retoriğini incelemeyi amaçlamaktadır. Paul Kagame'nin retorik liderliğinin rejimin yerel vatandaşlar ve uluslararası toplumla dostane bir ilişki kurmak için soykırım retoriğinin kullanılması çerçevesinde incelenmesi ve Kagame'nin otoriter rejiminin soykırım sonrası kurtarıcı ve inşa edici olduğu izlenimi oluşturma çabası bilimsel literatürde sınırlı ilgi görmüştür. Bu tez, Afrika'nın ekonomik açıdan en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olan Ruanda'da demokratikleşme sürecinde siyasal liderliğin soykırım ve kalkınma retoriği üzerine inşa edildiğini tartışmaya açmaktadır. Araştırmada Paul Kagame'nin anma konuşmaları, röportajları, açılış konuşmaları söylem analizi çerçevesinde ele alınmıştır. Tekrar eden temalar ve sözcükler nitel veri analizi yazılımı NVivo 12 aracılığıyla organize edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmada“Liderlik, Milli Mücadele, Ulusal kimlik, Alınan Dersler, Adaletsizlik Dünyası, Bağlam, Yeniden Tanımlama ve İlişkiler”gibi temaların Başkan Paul Kagame'nin kamusal söylemlerdeki söyleminin yoğun bileşenleri olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to provide explicit understanding of Paul Kagame's genocide and development rhetoric in public discourses in maintaining national supports and the continuous floors of international aid while reinforcing authoritarian policy. The study of Paul Kagame's rhetorical leadership and the use of genocide rhetoric by the regime to establish a friendly relationship with local citizens and the international community has been given limited attention in scholarly literatures under the impressions that Paul Kagame's regime saved and built post genocide Rwanda which is now one of the fastest growing economics countries in Africa. This thesis argued that Paul Kagame's regime articulate genocide and development rhetoric in justifying the malfunctioning of the democratization process. This research utilizes Discourse Analysis to examine Paul Kagame's commemoration speeches, interviews transcripts and inaugural speeches. Also, the thesis operates with thematic analysis in identifying and interpreting Paul Kagame's repetitive themes, words, or clauses through the assistance of Qualitative Data Analysis Software, NVivo 12. The results indicate that themes such as“Leadership, National Struggle, National Identity, Learned Lesson, World of Injustices, Context, Redefine Relationship”, are the most important components of President Paul Kagame's rhetoric in public discourses.