Uluslararası ceza mahkemesinin yargılama yetkisine giren suçlardan soykırım suçu
Within the jurisdiction of the international criminal court crime of genocide
  1. Tez No: 881891
  2. Yazar: RAZİYE KARAKILÇIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
2. Dünya Savaşı'ndan sonra küresel çapta başlayan değişimler, özellikle uluslararası alandaki aktörlerin farklılaşmaya başlaması ve uluslararası ceza hukukunun gelişmesi; uluslararası toplumu derinden yaralayan hususlarda ciddi adımların atılmasını sağlamıştır. Uluslararası siyasi ve hukuki düzenin daha birey odaklı bir niteliğe bürünmesi, modern devlet anlayışına sahip olduğumuz bu yüzyılda uluslararası suç işleyen bir kimsenin devlet yönetiminde üst düzey görevli de olsa işlediği suçun cezasız kalmasının engellenmesinin ve yargılanmasının önünü açmıştır. Bu doğrultuda 1998 yılında Roma Statüsü ile kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi, daha önce kurulan (Nürnberg, Tokyo, Eski Yugoslavya ve Ruanda) ad hoc mahkemelerinin deneyimlerinden yararlanarak kuruluş şekli olarak farklı, daimî nitelikte, bağımsız ve tamamlayıcılık ilkesine uygun olarak faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. Mahkeme, insan haklarının ve onurunun korunması, insanlığa yönelik vahşetlerin önüne geçilmesi amacıyla Statüde uluslararası suç olarak belirtilen soykırım suçu, savaş suçu, insanlığa karşı suçlar ve son olarak 2010 yılında tanımı üzerinde uzlaşı sağlanan saldırı suçuna yönelik yargılama yapmaktadır.“Suçların Suçu”olarak adlandırılan ve Sartre'nin Russell Mahkemesi çalışmalarında belirttiği ifadesiyle“tarihi insanlık kadar eski”olan soykırım suçu, ilk olarak BM Genel Kurulu kararıyla 1948 yılında yapılan Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ile hukuki olarak düzenlenmiştir. Aynı zamanda BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen ilk insan hakları antlaşmasıdır. 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan ad hoc mahkemelerinin statülerinde de ele alınan soykırım suçu; 1998 yılında kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargılama yetkisi kapsamında düzenlenmiştir. Bu suç; milli, etnik, dini ve ırki bir gruba mensup bireylerin sırf bu özelliklerinden kaynaklı olarak kısmen veya tamamen yok edilmesi amacıyla tahdidi olarak belirtilen fiillerin sayılan gruplara yönelik işlenmesiyle gerçekleşmektedir. Açıklanan ifadeler ışığında; bu acılara bizzat şahit olan insanların önderliğinde, ağır bir insanlık suçu olan soykırım suçu ayrıca düzenlenerek bu mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması ve faillerin cezalandırılması amaçlanmıştır. Tez çalışmamızda öncelikle Uluslararası Ceza Mahkemesi kuruluş süreci ve mahkemenin yargılama yetkisi ele alınacak, ardından mahkemenin yargılama yetkisine giren suçlardan Soykırım Suçunun tarihçesi, tanımı ve unsurları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The changes that started on a global scale after World War II, especially the differentiation of actors in the international arena and the development of international criminal law; It has enabled serious steps to be taken on issues that deeply hurt the international community. The fact that the international political and legal order has become more individual-oriented has paved the way for a person who commits an international crime to be prevented from going unpunished and to be prosecuted, even if he or she is a high-ranking official in the state administration, in this century where we have a modern understanding of the state. In this regard, the International Criminal Court, which was established in 1998 with the Rome Statute, was established to operate in accordance with the principle of complementarity, independence and different in terms of its establishment, benefiting from the experiences of the previously established ad hoc courts (Nuremberg, Tokyo, Former Yugoslavia and Rwanda). In order to protect human rights and dignity and to prevent atrocities against humanity, the Court conducts trials against the crime of genocide, war crime, crimes against humanity, which are stated as international crimes in the Statute, and finally the crime of aggression, which was agreed upon in 2010. The crime of genocide, which is called the“Crime of Crimes”and which, as Sartre stated in his Russell Tribunal studies, is“as old as humanity”, was first legally regulated by the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, which was made in 1948 by the decision of the UN General Assembly. It is also the first human rights treaty adopted by the UN General Assembly. The crime of genocide, which was also addressed in the statutes of the ad hoc courts established after World War II; It is regulated within the jurisdiction of the International Criminal Court, which was established in 1998. This crime; It is carried out by committing the acts specified as restriction against the groups listed, with the aim of partially or completely destroying individuals belonging to a national, ethnic, religious or racial group solely due to these characteristics. In the light of the statements explained; Under the leadership of people who personally witnessed these sufferings, the crime of genocide, which is a serious crime against humanity, was regulated separately, aiming to prevent these grievances from happening again and to punish the perpetrators. In our thesis, firstly, the establishment process of the International Criminal Court and the jurisdiction of the court will be discussed, and then the history, definition and elements of the Crime of Genocide, one of the crimes within the jurisdiction of the court, will be examined.