Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencilerinde obezite prevalansı ve yaşam kalitesi
Obesity prevalance and quality of life in Kahramanmaras Sutcu İmam University students
- Tez No: 756566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Ülkemizde genç nüfus toplumun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bir toplumda üniversite öğrencileri toplumun sosyokültürel yapısının en dinamik unsuru olup, üniversite öğrencilerinin sağlık alanındaki tutum ve davranışları bireysel olarak kendisini, gelecekteki yaşamında ailesini ve tüm toplumu etkileyecektir. Bu çalışmamız ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) eğitim gören lisans öğrencilerinin, obezite prevalansını saptamayı ve yaşam kalitesini değerlendirmeyi amaçlamaktayız GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır. Çalışma grubunu KSÜ'inde eğitim gören öğrenciler oluşturmuştur. Çalışmamıza 459 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırma verileri yüz yüze anket yöntemi ile 01 Şubat 2022 ve 01 Nisan 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Anket obezite ile ilgili literatür taranarak oluşturulmuş ve 12 maddelik yaşam kalite ölçeği (SF-12) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-kare testi, student t testi, Mann Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our country, the young population constitutes an important part of the society. In a society, university students are the most dynamic element of the socio-cultural structure of the society, and the attitudes and behaviors of university students in the field of health will affect them individually, their families in their future life and the whole society. With this study, we aim to determine the prevalence of obesity and evaluate the quality of life of under graduate students studying at Kahramanmaras Sutcu Imam University (KSU). MATERIAL AND METHOD: Our study is a cross-sectional descriptive study. The study group consisted of students studying at KSU. In our study, 459 students were included. Research data were collected between 01 February 2022 and 01 April 2022 by face-to-face survey method. The questionnaire was created by scanning the literature on obesity and a 12-item quality of life scale (SF-12) was used. Chi-square test, student t test and Mann Whitney U test were used in the analysis of the data.