Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencilerinde COVID-19 aşı uygulama davranışları ve ilişkili faktörler
COVID-19 vaccination behaviors and related factors in Kahramanmaras Sutcu Imam University students
- Tez No: 758293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilerde, COVID-19 aşıları hakkında bilgi, tutum ve davranışların, aşı kabulünü etkileyen faktörlerin ve pandemilerde aşı tereddüt düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırma kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ndeki (KSÜ) altı fakülte arasında, Ocak-Nisan 2022 tarihlerinde yapılmıştır. KSÜ'de eğitim gören toplam 26172 öğrenciden 758 kişilik örneklem hesabı yapılmıştır. Konuyla ilgili literatür taranarak kişisel bilgi formu ve Pandemilerde Aşı Tereddüt Ölçeğinden oluşan bir anket hazırlanmıştır. BULGULAR: 758 katılımcıya ulaşmayı hedefleyen çalışmamız 752 yüz yüze anket ile sona erdi. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,56±2,68'di, %69'u (n=522) kadındı ve %96,4'ü (n=725) en az bir kez COVID-19 aşısı yaptırmıştı. Pandemilerde Aşı Tereddüt Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamasının 25,64±7,60 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to determine the knowledge, attitudes and behaviors of students in Kahramanmaras Sutcu Imam University about COVID-19 vaccines, the factors affecting vaccination, and the level of vaccine hesitancy in pandemics. MATERIAL AND METHOD: This research is a descriptive cross-sectional survey study. It was held between the six faculties of Kahramanmaras Sutcu Imam University (KSU) between January 2022 and April 2022. A sample of 758 people was calculated from a total of 26,172 students studying at KSU. A questionnaire consisting of a personal information form and Vaccine Hesitancy Scale in Pandemics were prepared by literature on the subject. RESULTS: Our study, which aimed to provide 758 participants, ended with 752 face-to-face surveys. The mean age of the students was 21.56±2.68, 69% (n=522) were female, and 96.4% (n=725) had had at least one COVID-19 vaccine. The mean score of the Vaccine Hesitation Scale in Pandemics was found to be 25.64±7.60.