Development and characterization of a wearable ringproviding haptic feedback
Haptik geri bildirim sağlayan giyilebilir bir yüzük geliştirilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 756570
  2. Yazar: FRANCK PAULIN LUDOVIG PEHN MAYO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dokunmatik ekranlar, ATM'ler, telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, kiosklar, otomobiller ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda bulunurlar. Bu uygulamalarda kullanıcı dokunsal bilgileri ve parmağını arayüzle etkileşim kurmak için kullanır. Kabaca, her dokunsal cihaz, kullanıcı ile etkileşim kurmak için titreşim kullanır. Kullanıcının dokunsal deneyimi, dokunsal bilginin karmaşıklığı nedeniyle hassastır. Kinestetik deneyimi ilişkilendirmek, insan haptik deneyimini geliştirmede kilit bir konudur. Bu araştırmada, insan haptik algısını iyileştirmek için dört adet LRA motoruyla donatılmış yeni bir haptik yüzük geliştirdik. Titreşim genliği, çizgi kalınlığı ve yönelimin insan algısı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için toplam dokuz denek kullanılarak eşik deneyleri ölçüldü. Sonuçlar, çizginin kalınlığı ve genliği arttıkça, katılımcıların şekilleri tanımlama yeteneklerinin de arttığını gösterdi. İnsan katılımcılar, tek bir motorla mümkün olan en düşük titreşim seviyesinde minimum 2 mm'lik bir kalınlığı tespit etti. Ek olarak, ikinci titreşim genliği ve dikey yönlendirme, en iyi tanıma oranları ve süreleri ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Touchscreens can be found on a variety of devices, including ATMs, phones, laptops, kiosks, automobiles, and many others. In those applications, the user navigates to the interface with his finger to interact with the tactile information using instincts. Roughly, every haptic device uses vibration to interact with the user. The user's haptic experience is delicate due to the complexity of the tactile information. Associating kinesthetic experience is a key subject in enhancing the human haptic experience. In this investigation, we developed a novel characterized haptic ring equipped with up to four LRA motors in order to improve the human haptic perception. The proposed device uses subcutaneous clues to replicate the forces and moments applied to the proximal interphalangeal joint of the index finger. Thresholding experiments are conducted using a total of nine subjects to evaluate the effects of the vibration amplitude, line thickness, and orientation on human perception. The results showed that as the line's thickness and amplitude increased, so did the participants' ability to identify the shapes. The human participants can detect a minimum thickness of 2 mm at the lowest possible vibration level with a single motor. Additionally, the second vibration amplitude and vertical orientation result in the best recognition rates and times besides the control.