The impact of the sustainability index on the sustainability practices at the Borsa İstanbul Stock Exchange
Sürdürülebilirlik endeksi'nin borsa İstanbul'daki sürdürülebilirlik uygulamalarına etkileri
  1. Tez No: 756592
  2. Yazar: ÖZGENUR KORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMEN SON TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Borsa Istanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi'nin borsada sürdürülebilirlik uygulamalarını teşvik edip etmediğini incelemektedir. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi şirketlerinin mimetik baskısının sosyal ve çevresel risk seviyeleri, endeksler ve sektörler gibi borsadaki çeşitli ortamlarda sürdürülebilirlik raporlaması olasılığı üzerindeki etkilerini ölçmek için iki aşamalı logit modeli kullanıldı. Bu model, mimetik baskının hangi ortamlarda sürdürülebilirlik raporu yayımlamayı önemli ölçüde etkilediğini ve hangi ortamda mimetik baskının etkisinin en yüksek belirliyor. Analiz sonucunda, sürdürülebilirlik raporu yayınlayan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi şirketlerinin sayısındaki artışın, onlarla aynı risk düzeyi, endeks ve sektördeki şirketlerde sürdürülebilirlik raporlaması olasılığını artırdığı görülmektedir. Bunlar arasında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi şirketlerinin mimetik baskısının etkisinin en yüksek olduğu yer endekslerdir. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi şirketlerinin finansal ve sürdürülebilirlik performanslarındaki başarıları onları diğer şirketler için ideal modeller haline getirdiğinden, analiz sonuçları kurumsal teori ile uyumludur. Ayrıca endekslerde mimetik baskının en yüksek olduğu sonucu BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nin endeks bazlı seçme sistemi ile ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines whether companies listed in the Borsa Istanbul (BIST) Sustainability Index encourages sustainability practices of other companies in Borsa Istanbul Stock Exhange. With this aim, a two-stage logit model was used to measure the effects of mimetic pressure by BIST Sustainability Indexcompanies on the likelihood of sustainability reporting in various environments such as social and environmental risk levels, indices, and sectors. The model determines whether the mimetic pressure significantly affects releasing sustainability report in social and environmental risk levels, indices, and sectors and in which one the impact is highest. As a result of the analysis, it is seen that the increase in the number of BIST Sustainability Indexcompanies that publish sustainability reports increases the likelihood of sustainability reporting in companies with the same risk level, index, and sector. Among them, the effect of the mimetic pressure of BIST Sustainability Indexcompanies is the highest in indices The analysis results are compatible with the institutional theory since BIST Sustainability Indexcompanies' success in financial and sustainability performances makes them ideal models for other companies. Also, the result can be interpreted as the consequence index-based selection system of BIST Sustainability Index.