Özel öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda algılanan anne baba tutumlarının benlik saygısı ve öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationships between perceived parental attitudes, self-respect and self perception levels in children with special learning difficulties
  1. Tez No: 756591
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA CANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Anne baba tutumları çocukların yüksek benlik saygısı ve özyeterlik düzeylerinde önemli bir yere sahiptir. Anne babaları ile iletişimleri kuvvetli olan bireylerin özgüvenli, fikirlerini rahatça dile getirebilen, girişken bireyler oldukları görülmektedir. Bu araştırma da öğrenme güçlüğü olan bireylerin, anne baba tutumları, benlik saygısı ve öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın kapsamını 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul'da Özel Umut Işıkları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören 124 kız 126 erkek toplam 250 özel eğitime ihtiyacı olan bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılar araştırmaya gönüllülük esasına göre katılım sağlamışlardır. Araştırmada değerlendirmeler için Anne Baba Tutum Ölçeği, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (CBSÖ), Çocuk Özyeterlik Ölçeği ve öğrencilerin bilgileri için demografik bilgi formu kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre; özel öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların benlik saygısı ve öz yeterlilik düzeyleri anne baba tutumlarına göre farklılaşmamaktır. Katılımcıların algılanan öz yeterlik düzeyleri, benlik saygısı düzeyleri ve anne-baba tutumları kardeş sayısı, doğum sırası, yaş ve doğum sırasına göre farklılaşma göstermezken, ebeveynlerin medeni durum ve eğitim seviyesine göre farklılaşmaktadır. Çalışmanın bulguları ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parental attitudes have an important place In children's high self-esteem and self-efficacy levels. It is seen that individuals who have strong communication with their parents are self-confident, assertive individuals who can freely express their opinions. In this study, the relationship between parents attitudes, self-esteem, and self-efficacy levels of individuals with learning disabilities was examined.. The scrope of the research consists of 124 girls and 126 boys, a total of 250 individuals In need of special education, who were educated at the Umut Işıkları Special Education and Rehabilitation Center in İstanbul in the 2020-2021 academic year. Participants participated in the research voluntarily. Parent Attitude Scale, Coopersmith Self-Esteem Scale (GIS), Child Self-Efficacy Scale and demographic information form for students information were used for evaluations in the study. According to the study findings; The self-esteem and self-efficacy levels of children with special learning difficulties do not differ according to their parents attitudes. While the participants perceived self-efficacy levels, self-esteem levels, and parental attitudes do not differ according to the number of siblings, birth order, age, and birth order, they differ according to the marital status and education level of the parents. The findings of the study were discussed within the scope of the relevant literatüre.